Symnatal pro baby cena – planowanie dziecka
/ /Wybieramy butelkę dla dziecka cz.I

Wybieramy butelkę dla dziecka cz.I

Wybór butelki do karmienia wydaje się być rzeczą bardzo łatwą – dopóki nie staniemy przed zapełnionymi po brzegi półkami z tym właśnie produktem. Nasze dzieci bardzo się różnią, nie ma zatem możliwości, by wskazać butelkę idealną – każdemu maluchowi (i rodzicowi) przypada do gustu coś innego. Możemy jednak przedstawić plusy i minusy różnych opcji – w części pierwszej omawiamy tworzywo, kształt i pojemność butelki dla dziecka.

TWORZYWO

Kto sądzi, że jedynym wyborem jest butelka plastikowa lub szklana – jest w błędzie. W rzeczywistości, aktualnie na rynku mamy aż cztery rodzaje materiału, z którego zrobiony jest ten produkt.

Szkło

Zalety: Są bardzo łatwe w czyszczeniu, nie pozostawiają też nieestetycznych odbarwień po sokach czy herbacie. Ich zaletą jest także łatwe sterylizowanie.

Wady: Jest ich więcej, niż plusów, co też wyjaśnia malejącą produkcję. Przede wszystkim, szklana butelka jest ciężka – oznacza to, że będzie nadawała się do użytku tylko przez okres, w którym to mama karmi dziecko (zatem jest też nieekonomiczna). Gdyby skusić się na przyzwolenie np. rocznemu brzdącowi samodzielnego picia, ryzykujemy zbiciem się naczynia. Pomijając już fakt, że podnoszenie ciężkiej butelki nie jest dla malca zbyt wygodne. Ostatnim minusem jest długotrwałe nagrzewanie się szkła, a przez to mleka – jak wielkie ma to znaczenie, wiemy zwłaszcza o 3 nad ranem.

Poliwęglan

Zalety: Bardzo wysoka trwałość, lekkość, odporność na uderzenia, łatwość czyszczenia.

Wady: Zawartość szkodliwego dla dziecka związku chemicznego o nazwie BPA (bisfenol A). Jako, że istnieje ryzyko, że związek ten wywołuje choroby, postanowiono wycofać tego typu butelki z rynku – wciąż jednak możemy je spotkać na sklepowych półkach.

Polipropylen

Zalety: Takie, jak w przypadku butelek z poliwęglanu, wielką różnicą jest jednak brak zawartości BPA.

Wady: Można tu wymienić tylko i wyłącznie odbarwianie się butelek pod wpływem napojów, soków czy herbatek.

Silikon

Zalety: lekkość produktu (dziecko może samo trzymać butelkę), duża wytrzymałość, elastyczność butelki – można ją lekko ścisnąć, co skutkuje wypłynięciem większej porcji mleka czy soku.

Wady: W tym przypadku wadą może być… zaleta. Elastyczna butelka z możliwością dozowania pokarmu jest wygodna, ale tylko dla wprawionych rodziców i raczej dla starszego niemowlęcia. W innych przypadkach niefortunne ściśnięcie butelki może spowodować zakrztuszenie się malca.

KSZTAŁT

Podłużny – klasyczny

Zalety: jest bardzo łatwa w czyszczeniu.

Wady: Nie posiada żadnych ułatwień – ani dla karmiących smyka rodziców, ani dla pijącego samodzielnie dziecka.

„Z dziurką” – czyli otworem w środku, służącym do chwytania butelki przez dziecko

Zalety: Takie rozwiązanie to wspaniałe ułatwienie dla maluszka – miejsca w środku z łatwością wystarczy na małe paluszki, a utrzymanie butelki jest znacznie łatwiejsze.

Wady: Mycie! To często wielki problem. O ile szczoteczki do mycia butelek wślizgną się w zwężone części, o tyle porządne wyczyszczenie dna od wewnątrz wydaje się być niemożliwe.

Z wyprofilowaną górną częścią – czyli „wykrzywiona”

Zalety: Karmiąc nią dziecko, można bez problemu trzymać rękę blisko ciała – umożliwia to kształt naczynia z górną częścią skierowaną w stronę buźki niemowlęcia.

Wady: Niełatwa w czyszczeniu, raczej niewygodna dla dziecka pijącego samodzielnie.

POJEMNOŚĆ

Wielu rodziców zastanawia się nad sensem kupowania butelek o różnych wielkościach – jak bowiem wiemy, na rynku dostępne są zupełnie małe naczynia (ok. 100 ml), większe (ok. 200-250 ml) czy całkiem spore (ponad 300 ml). Rzeczywiście, nie jest złym pomysłem zakup butelek lepszych jakościowo, czyli droższych – ale za to większych, niewymagających wkrótce wymiany. Pamiętajmy jednak, że do większych rozmiarów produktów dołączone są często także smoczki o większym przepływie (zbyt dużym dla noworodka czy młodego niemowlęcia).

W następnym artykule zapraszamy do lektury na temat smoczków do butelek, przydatnych akcesoriów oraz dodatkowych funkcji.

related post
Archiwa