Symnatal pro baby cena – planowanie dziecka
/ /Pielęgnacja pierwszych zębów

Pielęgnacja pierwszych zębów

O jamę ustną niemowlaka należy dbać już od pierwszych miesięcy jego życia. Bardzo ważne jest wyrobienie u niego pewnego nawyku wykonywania zabiegów higienicznych. Dziecko przyzwyczajone do mycia ząbków nie będzie zdezorientowane, kiedy pierwsze z nich się pokażą i rzadziej będzie protestowało podczas szczotkowania.

Pierwsze mleczaki pojawiają się ok. 6 miesiąca życia, nie oznacza to jednak, że wcześniej nie można dodać do codziennej rutyny podstawowych zabiegów. Mimo że dziecko nie ma jeszcze ząbków, warto zadbać o oczyszczenie jego jamy ustnej z bakterii. Pielęgnacja dziąseł najmłodszych powinna odbywać się co najmniej dwa razy dziennie.

Do wykonania tych zabiegów wystarczy gazik i przegotowana woda lub rumianek. Nie używa się szczoteczek czy pasty u tak małych dzieci, ponieważ zabieg ten ma na celu przyzwyczajenie go do takich czynności. Dzięki tym kilku dodatkowym minutom w łazience każdego dnia łatwiej będzie przekonać dziecko do szczoteczki i nauczyć prawidłowego szczotkowania później.

Razem z pojawieniem się pierwszych zębów, zabiegi higieniczne powinny zostać rozwinięte. Na początku, kiedy dziąsła są jeszcze wrażliwe i obolałe, nadal stosuje się gazik, jednak już z większą dokładnością, pamiętając o konieczności wykonania zabiegu po ostatnim posiłku wieczorem, przed położeniem malucha spać. W czasie snu bowiem człowiek wytwarza mniejszą ilość śliny, a resztki pokarmów i bakterii bardzo niekorzystnie wpływają na wrażliwe i miękkie jeszcze ząbki malucha przyczyniając się tym samym do rozwoju próchnicy.

Kiedy dziecko jest już oswojone z codziennymi zabiegami i ma pierwsze ząbki rodzice mogą pokusić się o zamianę gazika na małą, przystosowaną do dziecięcych potrzeb szczoteczkę z miękkim włosiem. Zaznajomione z pielęgnacją jamy ustnej maluchy nie protestują przy wkładaniu im jej do ust, a z biegiem czasu same podejmują pierwsze próby szczotkowania. Zwykle na tym etapie wprowadza się też pierwszą pastę, jednak używa się bardzo niewielkich jej porcji, ponieważ dzieci mają tendencję do jej połykania.

Najmłodsi członkowie rodziny wzorują się na dorosłych, obserwują i powtarzają czynności rodziców, dlatego dobrze żeby od czasu do czasu miały okazję poobserwować mamę lub tatę, kiedy ci myją swoje zęby. Przekonują się wówczas, że jest to normalna czynność, którą muszą wykonywać codziennie i widzą jak poprawnie należy to robić.

Jeżeli dziecko niechętnie myje ząbki, nie jest do tego przyzwyczajone lub po prostu nie lubi tego, warto przekonać malucha do zabiegów poprzez zabawę. Dzieci o wiele chętniej będą udawały się do łazienki, jeżeli rodzice wprowadzą „specjalny” element związany z tym punktem dnia np. wspólna piosenka czy zabawne miny przy lustrze. Czasami można razem z dzieckiem umyć zęby jego zabawek tłumacząc mu, jak ważne jest dbanie o nie lub pozwolić wyszczotkować swój uśmiech.

Istotnym elementem dbania o zdrowe uzębienie najmłodszych są także regularne wizyty u dentysty. Nie należy tłumaczyć ich braku mleczakami, które „i tak wypadną”. Próchnica niekorzystnie wpływa na stan całego organizmu, a nie tylko jamy ustnej. W odpowiednim momencie dobrze zabrać malucha na wizytę „zapoznawczą”, podczas której lekarz pokaże mu swoje narzędzia, wytłumaczy jak działają i sprawdzi stan uzębienia bez dodatkowych zabiegów.

Dbając o ząbki malucha nie można zapomnieć też o prawidłowym odżywianiu. Żeby uśmiech pociechy był piękny i radosny nie wystarczy tylko regularne oczyszczanie jamy ustnej. Zęby będą zdrowe i mocne, jeżeli postaramy się dostarczyć dziecku wszystkich potrzebnych do wzrostu składników odżywczych. Dieta dzieci, które spożywają już samodzielnie posiłki powinna być urozmaicona, jednak unikać trzeba nadmiaru słodyczy, szczególnie między posiłkami. Noworodki karmione jeszcze piersią zdane są na zwyczaje żywieniowe mamy. Posiłki pań karmiących powinny być dostosowane do ich trybu życia i przyzwyczajeń, często jednak w nawale nowych obowiązków przygotowywane dania nie zawierają wszystkich istotnych witamin i minerałów. Mamy powinny wówczas pamiętać o odpowiedniej suplementacji w trosce o siebie i malucha. Dopasowane do potrzeb kobiet karmiących zestawy witamin i minerałów łatwo znaleźć w aptekach, do ich grona należy też Symnatal Pro Baby.

Na zdrowe ząbki malucha mają wpływ głównie jego rodzice. Zwyczaje żywieniowe i zabiegi higieniczne wprowadzone przez nich w pierwszych etapach jego życia odgrywają tu kluczową rolę. Warto więc poświęcić na nie kilka dodatkowych minut każdego dnia.

related post
Archiwa