Symnatal pro baby cena – planowanie dziecka
/ /Wymioty w ciąży

Wymioty w ciąży

Wymioty w ciąży to jedna z najpopularniejszych dolegliwości wymienianych przez Panie w tym stanie. Zjawisko to dotyka nawet do 50% kobiet. Ma miejsce głównie zaraz po przebudzeniu w pierwszym trymestrze ciąży, niekiedy jednak może towarzyszyć kobietom dłużej i w innych porach dnia. Nudności i wymioty nie są anomaliami, ale nie powinny być ignorowane przez przyszłe mamy i ich bliskich.
Skąd biorą się te nieprzyjemne objawy?
Źródło pojawienia się mdłości w czasie ciąży nie jest do końca wyjaśnione. Pewnym jest, że wpływają na to zmiany fizyczne zachodzące w organizmie przyszłej matki a także stres i niepokój związane z nadchodzącymi zmianami. Nadmierne zdenerwowanie, napięcie i niezdrowy tryb życia przyczyniają się niewątpliwie do pogorszenia stanu ciężarnych i powinno się unikać tych czynników w trosce o samopoczucie matki, jak i płodu. Wraz ze wzrostem dziecka powiększa się macica zabierając miejsce w łonie matki. Powoduje to nacisk na inne organy wewnętrzne. Zwiększenie się ciśnienia w jamie brzusznej powoduje poczucie dyskomfortu. Uciskany żołądek daje o sobie znać poprzez zgagę, czyli wydalanie części kwaśnej treści do przełyku, mdłości oraz wymioty.
Czy wymioty są niebezpieczne?
Wymioty występują u ciężarnych znacznie rzadziej niż mdłości. Jeżeli zdarzają się częściej niż tylko o poranku, są silne i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, to niewątpliwie mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Kobieta w ciąży z powodu nadmiernych wymiotów może być osłabiona, odwodniona i tracić na wadze, a tym samym negatywnie wpływać na prawidłowy rozwój dziecka. Taka sytuacja wymaga kontaktu z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie. Leczenie zaś jest zwykle dość proste i wiąże się z zażywaniem odpowiednich leków i suplementów.

Poranne wymioty, które nie utrudniają wykonywania codziennych obowiązków i nie przeciągają się w trakcie trwania ciąży, mogą zostać uznane za normalny objaw związany z licznymi zmianami hormonalnymi i fizycznymi w organizmie kobiety. Fakt ich pojawienia się powinien jednak zostać przedstawiony lekarzowi prowadzącemu w czasie najbliższej wizyty kontrolnej i monitorowany.
Jak sobie z tym poradzić?
Wymioty w ciąży najczęściej są efektem zdenerwowania i zmian hormonalnych oraz fizycznych w ciele kobiety. Złagodzić ten nieprzyjemny objaw można jednak unikając sytuacji stresowych i wzmożonego wysiłku. Ciężarnym zaleca się spokojne spacery, lekką gimnastykę oraz ćwiczenia relaksacyjne. Istotnym elementem zapobiegającym wymiotom jest także odpowiednia dieta – lekkostrawna, bogata w wartości odżywcze i witaminy. Kobiety w ciąży powinny jeść regularnie i unikać tłustych, ciężkich dla układu pokarmowego potraw oraz spożywać odpowiednią ilość płynów. Warto także zadbać o odpowiednią suplementację, w aptekach znaleźć można odpowiednio zbilansowane formuły witamin i minerałów takie jak np. Symnatal Pro Baby.

Aktywność fizyczna dopasowana do stanu kobiety także może przynieść ulgę. Gimnastyka relaksacyjne, zajęcia na basenie czy spokojne spacery na świeżym powietrzu przynoszą nie tylko fizyczna ulgę poddanemu zmianom ciało, ale też przyczyniają się do psychicznego rozluźnienia przyszłej mamy. Dbałość o jej odpowiednie samopoczucie i relaks wpływa korzystnie na fizyczny stan jej organizmu. Poczucie spokoju i bezpieczeństwa może zmniejszyć częstotliwość porannych wymiotów, jak i złagodzić inne negatywne odczucia.

Wymioty zwykle są niegroźne, ale z pewnością nieprzyjemne. Powinny ustąpić po zakończeniu się pierwszego trymestru ciąży i nie stanowić dłużej udręki. Jeżeli jednak pojawiają się później w towarzystwie bóli, czy obrzęków powinny być natychmiast skonsultowane z lekarzem, a kobietę należy przewieźć do szpitala, mogą bowiem być objawem stanu przedrzucawkowego.

related post
Archiwa