Symnatal pro baby cena – planowanie dziecka
/ /Sposoby na dobry sen dziecka

Sposoby na dobry sen dziecka

Kiedy byłaś w ciąży z pewnością choć od jednej osoby usłyszałaś, że póki jest okazja powinnaś się wysypiać, bo po przyjściu na świat dziecka może być różnie z ilością twojego snu.

Niestety w praktyce być może przekonałaś się, że ci którzy tak mówili mieli rację. Wbrew pozorom niewielka liczba kryje się za tymi dziećmi, które jako niemowlęta przesypiają większą część dnia, a co ważniejsze nocy, dając wyspać się swoim rodzicom.

Co zrobić kiedy twoje dziecko niekoniecznie poświęca na sen wystarczającą ilość czasu? Co zrobić, aby usprawnić jego zasypianie?

Postępowanie jest różne w zależności od problemu z jakim się borykacie. Oto kilka sposobów na dobry sen małego dziecka.

KIEDY USYPIA TYLKO NA RĘKACH

Kiedy twoja pociecha zasypia tylko na twoich rękach, to jest to prawie pewne, że jak się obudzi będzie marudzić. Dlaczego? Otóż najzwyczajniej jest zdezorientowana co do miejsca, w którym się obudziła. Dlatego najprościej byłoby nauczyć zasypiania pod własną kołderką. Nie jest to proste, ale małymi kroczkami możliwe do osiągnięcia.

Wieczorem przed zaśnięciem ułóż dziecko w jego własnym łóżeczku. Przytul je i wyjdź na jedną minutę. W pokoju możesz zostawić włączoną lampkę nocną, która daje słabe, przyjemne dla oczu światło. Kiedy dziecko zapłacze wróć do niego, pociesz np. głaskając po czole lub brzuszku i wyjdź na troszkę dłużej. Stopniowo wydłużaj te przerwy. Kolejnego dnia swoje wyjście z pokoju dziecka zacznij od odczekania za drzwiami jego pokoiku już nie jednej minuty, a dwóch. Dziecko w ten sposób sukcesywnie będzie się przyzwyczajać, że twoje wyjście wiąże się z jego zaśnięciem. Po jakimś czasie dojdziecie zapewne do takiej wprawy, że twoja pociecha uśnie zanim ty zdążysz wyjść z jej pokoiku. Metoda ta wymaga wiele cierpliwości, ale jej korzyści są nieocenione.

KIEDY WSTAJE BARDZO WCZEŚNIE

Jest godzina piąta rano a twoja pociecha budzi się wyspana i domaga się zabawy. Co zrobić, żeby nieco wydłużyć ilość swojego snu. W oknach pokoju w którym śpi dziecko zawieś zasłony, które przy wczesnym rannym oświetleniu dają miły półmrok. Możesz też w łóżeczku zostawić bezpieczne zabawki. Wtedy kiedy maluszek się obudzi będzie miał czym zająć swoją uwagę i rączki. Ty postaraj się nie zrywać kiedy usłyszysz, że wstał. Daj mu chwilkę dla siebie. Jeśli taka metoda poskutkuje zyskasz dzięki temu co najmniej te pół godziny dodatkowego snu.

KIEDY ZASYPIA TYLKO Z MAMĄ

Dziecko, które zasypia tylko z rodzicami, kiedy obudzi się w nocy i zobaczy że leży samo w swoim łóżeczku z pewnością nie będzie tym zachwycone. Prawdą jest w tym względzie, że taki sposób spania nie jest tak naprawdę wygodny dla samego dziecka jak i jego rodziców. Jeśli jesteś mamą pociechy, która tak właśnie zasypia z pewnością dość wyraźnie dostrzegasz minusy tego rozwiązania. Kiedy dziecko jest małe zajmuje mało miejsca, ale i tak śpisz uważnie i daleko od niego, by przez przypadek przez sen nie zrobić maluszkowi krzywdy, np. przygniatając go, przez co jako najmniejsza istotka zabiera największą powierzchnię waszego łóżka. Kiedy rośnie siłą rzeczy w czasie snu dziecko jest bardziej ruchliwe i jest to dla was bardziej niewygodne, aż w końcu jedno z was najczęściej tata idzie do drugiego pokoju. Jest i trzeci niezbyt miły wątek tego typu rozwiązania. Kiedy macie ochotę gdzieś wyjść wieczorem, a z waszym szkrabem zostaje np. niania lub babcia pojawia się problem, bo zwyczajnie na skutek swoich przyzwyczajeń ma on trudności w zaśnięciu bez waszej obecności. Co zatem zrobić?

Pierwszego dnia takiego odzwyczajania od wspólnego spania zamiast leżeć przy dziecku, usiądź obok łóżeczka. Trzymaj malca za rączkę, głaszcz po głowie. Następnego dnia oddal się nieco. W kolejne wieczory stopniowo wydłużaj ten dystans, aż maluszek nauczy się sam zasypiać.

KIEDY BUDZI SIĘ W NOCY

Noworodek może jeść co godzinę dlatego niestety nocne karmienie nie powinno powodować u ciebie, aż tak dużego zdziwienia. Nie martw się z czasem ten okres ulega wydłużeniu. Starsze niemowlę najedzone wieczorem powinno już przespać kilka godzin.

Co robić, aby twoje dziecko spokojnie spało w nocy i jeśli wstanie na karmienie, by po nim spokojnie zasypiało?

Podczas nocnego karmienia nie zapalaj światła, a po posiłku odłóż dziecko do jego łóżeczka. Jeśli karmisz butelką postaraj się wieczorem przygotować wszystko, by zrobienie mleka nie zajęło ci dużo czasu.

KIEDY ZA BARDZO SZALEJE PRZED SNEM I ANI MYŚLI WITAĆ SIĘ Z PODUSZKĄ

Wiele mam zna te sytuacje, kiedy ich pociecha bryka wesoło w łóżeczku wstając i siadając, robiąc różne śmieszne minki i ani myśli o spaniu nawet jeśli zegar pokazuje już godzinę 21 czy 22. Co zrobić, aby taki rozbawiony szkrab pomyślał na poważnie o pójściu spać?

Przede wszystkim staraj się nie zwracać na maluszka uwagi – ułóż go delikatnie na poduszce, włącz cicho kołysanki lub sama zacznij je śpiewać i daj czas maleństwu na zmęczenie się jego własnymi harcami. Brak zainteresowania jego figlami i cicha, spokojna atmosfera z pewnością ukoi go do snu.

related post
Archiwa