Symnatal pro baby cena – planowanie dziecka
/ /Domowa apteczka przewidującego rodzica cz.II

Domowa apteczka przewidującego rodzica cz.II

W naszym poprzednim artykule pisaliśmy na temat organizowania domowej apteczki oraz jej zawartości pod kątem opatrywania skaleczeń. Co jednak warto mieć pod ręką, gdy dziecko zaczyna gorączkować albo boli je brzuszek?

NA BÓL I GORĄCZKĘ

Termometr. Pewne i szybkie zmierzenie temperatury dziecka jest bardzo ważne – dlatego zainwestuj w model, z którego będziesz zadowolona/-y przez wiele lat. Najbardziej polecane przez specjalistów są termometry dotykowe, przykładane do ucha. Gorszą opinią cieszą się te, które nie wymagają kontaktu z ciałem – często podają nieprawidłowe wyniki.

Uwaga! Jeśli w Twojej apteczce wciąż znajduje się termometr rtęciowy, wyrzuć go bez wahania. Takie egzemplarze zostały już wycofane ze sprzedaży, ponieważ w przypadku ich stłuczenia powstaje ryzyko zatrucia rtęcią.

Paracetamol w syropie lub czopkach. Mają natychmiastowe działanie i są polecane dzieciom już od pierwszego miesiąca życia. Gorączka jest często występującą dolegliwością u małych dzieci, dlatego zawsze warto mieć pod ręką taki środek.

Uwaga! Nigdy nie podawaj malutkiemu dziecku leków bez konsultacji z lekarzem. Warto je mieć w apteczce, by uniknąć pospiesznego szukania apteki w razie konieczności – jednak przed podaniem środka zadzwoń do lekarza, poproś o wyznaczenie doraźnej dawki i umów się na wizytę lekarską.

Ibuprofen w syropie lub czopkach. W przeciwieństwie do paracetamolu, może być on podawany dopiero od trzeciego miesiąca życia. Gdy Twój maluszek przekroczył już tę granicę wiekową, sięgnij po niego w pierwszej kolejności – działa bowiem skuteczniej, niż paracetamol. Pamiętaj, by przed podaniem leku także skontaktować się z lekarzem.

Uwaga! Pamiętaj, że dzieciom do 12-go roku życia nie wolno podawać aspiryny – w żadnej postaci.

GDY BOLI BRZUSZEK

Krople na kolki. Przy odrobinie szczęścia, Waszą pociechę ominą bolesne kolki. Warto jednak pamiętać, że jeśli występują, dzieje się to zwykle w nocy – dlatego na wszelki wypadek zaopatrz się w kropelki już wcześniej. Nigdy nie przekraczaj dozwolonej dawki, spytaj też lekarza o częstość podawania specyfiku – specjaliści zalecają bowiem, by środki na wzdęcia i skurcze jelit podawać regularnie.

Uwaga! Niektórzy rodzice polecają innym świetnie działające krople sprowadzane z zagranicy. Pamiętaj jednak, że kupowanie jakiegokolwiek środka nieznanego pochodzenia i podawanie go dziecku bez konsultacji lekarskiej jest niezwykle niebezpieczne!

Preparat nawadniający. To środek, który zawsze warto mieć w swojej apteczce. Jeśli Twój maluch cierpi z powodu biegunki czy wymiotów, z pewnością o nawadnianiu elektrolitami wspomni Ci Twój lekarz.

Probiotyki. Jeśli Twoja pociecha musi przyjmować antybiotyki, trzeba podawać jej także działający ochronnie probiotyk. Warto jednak wiedzieć, że współcześnie lekarze zalecają podawanie tych specyfików także przy występowaniu innych dolegliwości – takich jak biegunka, alergia czy niestrawność.

PAMIĘTAJ TAKŻE O…

O czym jeszcze warto pamiętać, kompletując domową apteczkę?

Woda morska – dla przeczyszczania małego noska
Krople/spray na katar – zapytaj w aptece o taki, który jest odpowiedni dla wieku Twojej pociechy
Wapno – jest świetnym, doraźnym środkiem w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej – o którą nietrudno u maluszków. Także i w tym przypadku poproś o odpowiedni pod względem wieku środek i sprawdź wskazania przed podaniem.
Środek na oparzenia
Krem na odparzenia

Ważne zasady

Bardzo często zdarza się, że posiadamy w domu resztki leków – na przykład syropu przeciwkaszlowego. Nigdy nie podawaj ich dziecku bez konsultacji lekarskiej. Nie trzymaj także w lodówce antybiotyków po poprzedniej kuracji – nie nadają się one do ponownego użycia.

related post
Archiwa