Symnatal pro baby cena – planowanie dziecka

Grypa u dziecka

Istnieją trzy typy wirusa grypy.

Typ A – to typ najczęściej odpowiedzialny za wielkie epidemie i charakteryzuje się znaczną dynamiką przeobrażeń – wciąż pojawiają się jej nowe szczepy.
Typ B – to typ wywołujący epidemie na mniejszą i bardziej ograniczoną skalę.
Typ C – jest mniej rozpowszechniony, a wywołana przez niego choroba ma zwykle łagodny przebieg.

SPOSOBY ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ

Wirusy grypy szerzą się drogą kropelkową poprzez obecne w powietrzu cząsteczki wydzieliny dróg oddechowych osób zakażonych.

OKRES WYLĘGANIA

Objawy występują zwykle po 1-4 dniach od zetknięcia się z wirusem.

OKRES ZAKAŹNOŚCI

Osoba chora na grypę może zarażać innych w okresie od jednego dnia przed do siedmiu dni po wystąpieniu objawów.

OBJAWY

Grypa wywołuje zwykle objawy podobne do przeziębienia, jednak mają one tendencję do szybszego rozwoju i większego nasilenia. Należy do nich:

gorączka (często rosnąca skokowa do znacznej wartości),
dreszcze,
bóle i zawroty głowy,
bóle mięśniowe,
utrata apetytu,
kaszel,
ból gardła,
katar,
nudności,
ogólne osłabienie.

CZAS TRWANIA OBJAWÓW

Gorączka i większość innych objawów ustępują zwykle w ciągu pięciu dni, dłużej może się utrzymywać kaszel i osłabienie. Na całkowite wyzdrowienie potrzeba zazwyczaj od 7 do 14 dni.

USTALENIE ROZPOZNANIA

Rozpoznania dokonuje się poprzez analizę pojawiających się objawów. Lekarz bada także dziecko osłuchując zwłaszcza dokładnie płuca pod kątem ewentualnych powikłań, takich jak zapalenie płuc. W razie jego podejrzenia może zlecić dodatkowo rtg klatki piersiowej.

LECZENIE

Grypa jako choroba wirusowa nie wymaga leczenia antybiotykami, chyba że dojdzie do wtórnego nadkażenia bakteryjnego. U dzieci obciążonych przewlekłymi chorobami wskazana bywa hospitalizacja. W bardzo ciężkich przypadkach i przy dużym ryzyku powikłań można zastosować leki przeciwwirusowe, jednak muszą one być podane w ciągu 48 godzin od wystąpienia objawów. Dziecko powinno leżeć w łóżku lub co najwyżej spokojnie bawić się na siedząco. Da obniżenia gorączki i złagodzenia dolegliwości bólowych można podawać paracetamol wedle dawek dostosowanych do wieku.

ZAPOBIEGANIE

W okresie epidemii powinno się trzymać dziecko z dala od dużych zbiorowisk i zatłoczonych miejsc. Warto przestrzegać dokładnego mycia rąk i używania w domu tylko jednorazowych, natychmiast wyrzucanych chusteczek do nosa. Szczepionki przeciwko grypie nie zaleca się dzieciom rutynowo, a jedynie ze szczególnych, dodatkowych wskazań, takich jak przewlekłe choroby serca lub płuc (włącznie z astmą oskrzelową), niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, cukrzyca, zakażenie HIV i inne stany osłabiające odporność dziecka.

related post
Archiwa