Symnatal pro baby cena – planowanie dziecka
/ /Rodzeństwo nie takie straszne – przygotowanie na drugie dziecko

Rodzeństwo nie takie straszne – przygotowanie na drugie dziecko

Wspólne wyjazdy, obiady przy stole, spacery, zabawy. Po urodzeniu pierwszego dziecka wreszcie wszystko się układa i przyzwyczajeni do nowego życia, nie zauważacie jak macie je uporządkowane i jak Wam jest dobrze. Mama, tata i dziecko. Nagle pojawia się myśl: „a może by tak postarać się o rodzeństwo dla malucha”? W końcu nic nie stoi na drodze. Jeżeli zdecydowaliście się na następnego potomka, warto wiedzieć jak przygotować siebie i pierworodną/ego na zmiany, które nadejdą w Waszym życiu. Często to, co nowe, niepewne i nieznane może przerażać, dlatego rodzice powinni stanąć na wysokości zadania i pomóc maluchowi zrozumieć, to co niedługo się wydarzy.
Jeszcze we trójkę
Przygotowania na nadejście bobasa należy zacząć już w momencie kiedy mama jest w ciąży. Powinniście wytłumaczyć dziecku, że rodzina się powiększy, że bardzo się kochacie i chcielibyście, żeby w Waszym domu pojawił się ktoś nowy i bardzo malutki. Te 9 miesięcy da Wam czas, by przygotować siebie i syna czy córkę na maluszka. Po pierwsze, musicie mieć świadomość tego, że dziecko będzie przezywało szok związany z obawą tego, że zostanie odstawione na boczne tory. Do tej pory miało Was tylko dla siebie i było jedynakiem, cały świat kręcił się wokół niego i był najważniejszy na całym świecie. Teraz może pomyśleć, że Wam się znudziło i chcecie by, było tak jak kiedyś. Po drugie, nawet jeżeli cieszy się na nadejście nowego członka rodziny i bardzo chciałoby mieć braciszka czy siostrzyczkę, nie zdaje sobie sprawy jak wszystko się zmieni.
Najtrudniejszy pierwszy krok…
…i zarazem najważniejszy. To do rodziców dziecko powinno się dowiedzieć, że spodziewacie się nowego potomka. Jest to bardzo ważne, ponieważ świadczyć będzie o tym, że traktujecie je poważnie, ponadto warto tak ważną wiadomość przekazać bezpośrednio, by dziecko przez przypadek nie usłyszało kawałka naszej rozmowy i nie wyobraziło sobie czegoś, co nie nastąpi. Rosnący brzuch to namacalna i najlepsza lekcja. Od samego początku warto dbać o czułość między rodzeństwem, niech mały/a masuje, podsłuchuje. Można do tłumaczenia maleństwu wykorzystać książeczki, które pokazują jak to wszystko jest możliwe, czy czytać mu bajki uświadamiające, że będzie miał rodzeństwo. Zdjęcia to też świetny pomysł na to, by przypomnieć i pokazać jak to było, gdy sam był malutki, czy jeszcze w brzuszku. Oprócz rozmowy, warto pomyśleć o tym, co można zmienić w dotychczasowych przyzwyczajeniach. Może dobrze by było, żeby dziecko było usypiane czy kąpane przez tatę, albo babcię by podczas nieobecności mamy nie było z tym problemu. Ważna jest także rozmowa z dzieckiem na temat tego, że mama pójdzie do szpitala, nie będzie jej przez pewien czas i wróci z maluszkiem, na którego czekamy. Przygotowanie może wiązać się także z zabieraniem malucha na zakupy i pozwoleniem mu na wybranie dla rodzeństwa ubranek i akcesoriów dla noworodka. Można także pomyśleć o wzajemnych prezentach pomiędzy dziećmi, co będzie początkiem dobrej znajomości. Pary decydują się także na przyzwyczajanie dziecka do nowej roli starszego brata lub starszej siostry poprzez lalkę, którą można karmić, przewijać i kąpać, tak jak maluszka.
A kiedy jest już nas więcej
Dzięki takim przygotowaniom będzie Wam wszystkim łatwiej. Można zachęcać pierworodnego do pomocy przy takich czynnościach, które wykonywał z lalą, bo przecież tak świetnie się na tym zna. Jeśli jednak nie będzie miał na to ochoty, nie zmuszajmy go. Uczenie pomocy jest bardzo ważne, ale jak dziecko powie „nie”, nie bądźmy rozczarowani tylko pozwólmy mu na małą niezależność. Bardzo ważne jest znalezienie czasu tylko dla starszej pociechy, powinno być to przynajmniej 20 minut dziennie. Może w momencie, kiedy noworodek zaśnie, albo gdy ktoś inny będzie się nim zajmował. Warto wcześniej powiedzieć malcowi by zastanowił się nad tym, co będziemy robić razem. Pojawienie się drugiego dziecka to czas wykazania się tatusiów. Mama z oczywistych względów będzie miała więcej obowiązków, więc mężczyźni mogą zabierać starszaka na wspólne zajęcia, czy zabawy. Może się jednak zdarzyć, że nie będzie tak kolorowo i dziecko będzie niemiłe wobec nowego członka rodziny, niegrzeczne, będzie mu dokuczać lub robić coś na siłę. Wtedy najlepiej wytłumaczyć, że wiemy jak ciężko być starszym bratem czy siostrą i to bardzo trudne zadanie. Powiedzmy: „czy czujesz się teraz zły albo smutny wobec twojego rodzeństwa”? Rozumiem, że tak może być, ale nie mogę pozwolić Ci na… i odwrócić jego uwagę, proponując wspólne zajęcie. Ważne może być także poproszenie bliskich i znajomych o to, by całej uwagi nie poświęcali tyko maleństwu, ale zapytali także co słychać u starszego dziecka, jak mu idzie w przedszkolu czy w co dzisiaj się bawił. Należy także uważać na słowa, głównie te o negatywnym zabarwieniu. Źle, niedobrze, nieładnie itp. choć odnosić się mogą do zachowania, to przez dziecko będą odbierane osobiście. Kiedy osoby, które są najważniejsze na świecie i którym ufamy bezgranicznie mówią, że coś jest nie tak, bierzemy to do siebie; dzieci tym bardziej.

Sposobów na przygotowanie dziecka na rodzeństwo choć wiele, to nie ma tego jedynego, złotego środka. Jednak jest takie jedno słowo, które jest dobre na wszystko: 6 liter, 2 sylaby. Kocham, mówmy jak najczęściej.

related post
Archiwa