Symnatal pro baby cena – planowanie dziecka
/ /Kłucie brzucha w ciąży

Kłucie brzucha w ciąży

Ciąża to stan, w którym wyjątkowo wsłuchujesz się w sygnały pochodzące od Twojego ciała. Oczywiste jest zatem, że wszelkie dolegliwości budzą większy niż zwykle niepokój. Jednym z takich objawów jest kłucie brzucha – czy jednak rzeczywiście świadczy ono o zagrożeniu zdrowia dziecka lub Twojego? Jakie są przyczyny kłucia w brzuchu w czasie ciąży? Zapraszamy do lektury.

PRZYCZYNA PIERWSZA – MAŁY WIERCIPIĘTA

Czy zaczęłaś odczuwać kłucia w brzuchu niedługo po tym, jak ruchy dziecka stały się łatwiej wyczuwalne? Jeśli tak, przyczyną dolegliwości mogą być… solidne, lecz absolutnie nieszkodliwe kopniaki maleństwa. Kiedy dziecko, zwrócone już główką do dołowi, nagle wyprostuje nóżki – odczuwane jest to jako ukłucie w górnej części brzucha. Gdy z kolei energicznie wystawi ono łokieć – skutkuje to kłuciem w boku.

PRZYCZYNA DRUGA – KOLKA CIĄŻOWA

To prawdziwa zmora przyszłych mam. Dlaczego tak często odczuwają one nieprzyjemne, przedłużające się kłucie w boku? Jednym z powodów są zmiany w organizmie kobiety ciężarnej. Jak podkreślają specjaliści, w stosunkowo szybkim tempie macica powiększa swoje rozmiary – oznacza to, że więzadła pachwinowe muszą się rozciągać. Czasami jest to bolesne, w dodatku ból ten może promieniować aż do brzucha i stwarzać wrażenie kłucia.

Podstawową przyczyną kolki są jednak często występujące zaparcia i nadmierna ilość gazów w jelitach – to częsta dolegliwość kobiet ciężarnych. Układ pokarmowy działa trochę inaczej, a ponadto w wielu przypadkach jest obciążony nieprawidłową dietą. Skutkiem są bóle o „falowym” charakterze i różnej częstotliwości. Charakterystyczne może być też odczuwanie kłucia przy kichaniu, nagłym wstawaniu z łóżka lub siadaniu.

Dla zlikwidowania lub zmniejszenia częstotliwości ataków kolki kluczowa jest zmiana diety. Wyjątkowo skuteczne jest wprowadzenie do niej posiłków bogatych w błonnik, a wykluczenie innych – wzdymających (kalafior, cebula, groch).

Uwaga! Czasem, wbrew pozorom, pomocny przy tego typu dolegliwościach jest ruch… lub jego ograniczenie. Jeśli zatem większość czasu spędzasz na biernym odpoczynku, postaw na spokojne spacery i gimnastykę dla ciężarnych. Gdy jest odwrotnie i jesteś w ciągłym biegu – częściej odpoczywaj.

PRZYCZYNA TRZECIA – DZIEJE SIĘ COŚ NIEPOKOJĄCEGO

W pierwszej kolejności trzeba podkreślić, że kłujące bóle brzucha (zwłaszcza sporadyczne) rzadko oznaczają zagrożenie zdrowia mamy i jej dziecka. Nie można jednak wykluczyć z całą pewnością, że odczuwane przez ciężarną dolegliwości nie są spowodowane zapaleniem wyrostka robaczkowego. Dlatego jak najszybciej udaj się do lekarza, jeśli stałemu, bolesnemu kłuciu towarzyszy:

gorączka
ogólne złe samopoczucie
mdłości
biegunka

Dodatkowo, niepokojącym sygnałem jest odczuwanie bólu po prawej stronie brzucha.

Kłucie odczuwane w podbrzuszu, zwłaszcza nasilające się, także powinno być skonsultowane z lekarzem. Gdy oprócz tego zauważysz u siebie takie objawy jak plamienie czy krwawienie z dróg rodnych, nie czekaj ani chwili i jedź do szpitala.

Kobietom w ciąży nie wolno zażywać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Jeśli zatem ból jest wyjątkowo meczący (może tak być nawet w przypadku „zwykłej” kolki), zwróć się o pomoc do specjalisty. Dobry lekarz przepisze środki, które przyniosą Ci ulgę, a jednocześnie nie zagrożą dziecku.

related post
Archiwa