Symnatal pro baby cena – planowanie dziecka
/ /Torebka kopulacyjna samca

Torebka kopulacyjna samca

Torebka kopulacyjna samca

Torebka kopulacyjna samca złożona jest z 2 silnie rozwiniętych płatów bocznych i bardzo małego płata grzbietowego, podpartego żeberkiem zakończonym dwukrotnym rozwidleniem. Szczecinki kopulacyjne są stosunkowo krótkie, jest też narząd dodatkowy (gubemaculum). Szpara sromowa samicy leży w tylnej części ciała.

Jaja owalne o cienkiej skorupce mają 70-90 |0,m długości i 35-50 |im średnicy i składane są w stadium moruli mogą zachować zdolność do wywołania zarażenia przez ok. 12 mies. Obecność co najmniej 16 blastomerów różni je wyraźnie od jaj A. duodenale. W korzystnych warunkach temperatury i wilgotności, w wydalonych z odchodami żywiciela jajach, rozwijają się w ciągu jednej doby larwy rabditopo- dobne, które linieją w ciągu drugiej doby i stają się larwami filariopodobnymi po upływie ok. 60 h od chwili wylęgu. Jest to trzecie, inwazyjne stadium, odznaczające się dużą opornością np. na wysychanie, dzięki m.in. zachowanej na jego powierzchni wylince z drugiego linienia.

Zarażenie następuje głównie drogą doustną – larwy inwazyjne osiedlają się w ścianie jelita, wbijając się w błonę śluzową, i osiągają tam w ciągu ok. 25 dni zdolność do składania jaj, poprzedzoną jeszcze dwoma linieniami. Larwy mogą żyć 5-8 lat. Opisywane są również przypadki aktywnego wnikania larw przez skórę i wędrówek z krwią żylną przez prawą część serca do płuc i następnie do jelita, jak to ma miejsce u tęgoryjca dwunastnicy.

Chorobotwórczość. Trichostrongyloza (trichostrongylosis) może przebiegać z zaburzeniami jelitowymi i krwistymi biegunkami. W części przypadków zarażenie ma charakter bezobjawowy.

Wykrywanie. Zaleca się badanie kału na obecność jaj. We krwi obwodowej często stwierdza się niedokrwistość oraz zwiększoną liczbę komórek kwasochłonnych.

Zwalczanie. W profilaktyce zarażeń Trichostrongylus zaleca się unikanie spożywania surowych warzyw.

related post
Archiwa