Symnatal pro baby cena – planowanie dziecka
/ /Piękna i zdrowa mama w ciąży

Piękna i zdrowa mama w ciąży

Ciąża wielu kobietom kojarzy się z okresem, kiedy będą mogły odpocząć, poleżeć i pachnieć. Oczywiście będąc w stanie błogosławionym mamy specjalne przywileje i warto korzystać z tego, gdy ktoś będzie chciał nam pomóc, bądź wyręczyć chociażby w pracach domowych. Warto jednak wstać z kanapy i wykorzystać ten czas, by czuć się i wyglądać naprawdę zjawiskowo. Oto kilka rad jak być jeszcze piękniejszą w czasie ciąży.
Jak dbać o włosy w trakcie ciąży?
Wiele przyszłych mam bardzo boi się, że włosy w trakcie ciąży będą nadmiernie wypadać. Chcemy obalić ten mit. Rzeczywiście zdarzają się takie przypadki, jednak wywołane są zwykle osłabieniem organizmu, który przechodzi przecież poważne zmiany. Wypadanie włosów jeszcze w ciąży, może być objawem anemii, dlatego warto zapisać się do lekarza, który przepisze najprawdopodobniej odpowiednią dawkę żelaza. Nadmierne tracenie włosów zdarza się jednak często po urodzeniu dziecka, z powodu podwyższonego poziomu prolaktyny. Tu warto zapytać farmaceutę o suplement, który wzmocni kosmyki np. ten z biotyną. Dużo częściej u ciężarnych pojawia się problem z przetłuszczaniem włosów. Zwykle występuje on w pierwszym trymestrze ciąży a później, stopniowo ustępuje. Jednak jeżeli chcemy cieszyć się świeżymi włosami i zwyczajnie przeszkadza nam przetłuszczanie się włosów, ważne jest stosowanie specjalnych szamponów i odżywek. Ponadto pomogą płukanki z ziół tj. pokrzywa czy rumianek, które regulują pracę gruczołów łojowych i nie są uczulające. Przy myciu warto pamiętać o tym, by woda była letnia i aby zbyt mocno nie szorować mieszków włosowych, gdyż w ten sposób tylko pobudzamy je do wydzielania łoju. Panie, które dotychczas mały problem z przesuszoną skórą głowy i łamaniem włosów, mogą spodziewać się pogorszenia tego stanu. Najlepszym sposobem na załagodzenie tych objawów będzie tzw. „maska oliwna” z oliwy, żółtka jaja i cytryny. Mieszankę nakładamy na głowę i zawijamy folią lub ręcznikiem, zostawiając na kilkanaście minut.

Przyszłe mamy powinny także zrezygnować z farbowania i trwałej ondulacji, ze względu na używany przy tych zabiegach amoniak, który może przedostać się do krwioobiegu mamy, a następnie do łożyska. Dodatkowym argumentem za tym, aby odłożyć wizytę u fryzjera jest to, że związki chemiczne zawarte w farbach mogą uczulać, a ondulacja zwyczajnie nie przyjmie się tak, jak powinna. Ponadto ciężarne są bardziej wrażliwe na silne zapachy, więc przy zabiegach może dojść do omdlenia czy mdłości. W zamian za to można stosować hennę albo coraz częściej spotykane na rynku naturalne pianki koloryzujące.
Jedz zdrowo
Odpowiednia dieta w ciąży, to dieta zdrowa. Jej podstawą powinna być woda, która będzie zapobiegała niechcianym zaparciom. Tylko którą wybrać? Najlepsza będzie ta niskozmineralizowana lub źródlana. Zapobiegać odwodnieniom będzie także herbata, ale najlepiej ziołowa oraz soki owocowe czy warzywne. Proste rady zawierają się do tego, aby jeść to, co świeże, unikać surowego mięsa i dostarczać organizmowi różnorodnych składników spożywczych, czyli urozmaicać dietę przez przyswajanie produktów z każdej grupy żywnościowej. Przy diecie dla ciężarnych niezbędne jest także zażywanie kwasu foliowego, który zapobiega rozwojowi wad wrodzonych u dziecka. W jadłospisie powinny znaleźć się także kwasy tłuszczowe; omega-3 znajdziemy w rybach a także w olejach: rzepakowym, lnianym czy sojowym. Ważnym jest, że dopiero w drugim trymestrze ciąży przyszła mama powinna spożywać o około 360kcal więcej, niż wcześniej. Jedzenie za dwoje do tej pory to mit, nie mamy powodu do tego, aby jeść więcej ze względu na ciążę do czasu 3-4 miesiąca. Z drugiej strony dla lepszego samopoczucia można czasem ulec zachciankom.
Bądź fit!
Tak samo ważna jak dieta, jest aktywność fizyczna. Aby być piękną mamą zarówno w czasie ciąży jak i zaraz po niej, warto wybierać się na spacery czy chodzić na pływalnię. Joga, pilates czy body ball, wzmocnią mięśnie krocza i miednicy, dzięki czemu poród będzie mniej bolesny. Ponadto ćwiczenia poprawią nie tylko kondycję fizyczną, ale i psychiczną ciężarnej oraz pomogą pozbyć się bólu pleców i kręgosłupa. Aktywność w czasie ciąży przyniesie korzyść naszej sylwetce również w połogu i zmniejszy ryzyko otyłości u maleństwa. Zwykle do czynności zabronionych należy jazda na rowerze, bieganie, jazda konna, ćwiczenia siłowe czy lekkoatletyczne. Po każdej aktywności fizycznej warto znaleźć trochę czasu na odpoczynek, włączenie uspakajającej muzyki i ćwiczenia oddechowe. Dadzą one chwile spokoju i relaksu.

Warto pamiętać, że jeżeli w czasie ciąży pojawią się pytania lub wątpliwości, to nasz lekarz prowadzący powinien na nie odpowiedzieć. W okresie ciąży panie powinny czuć się zdrowo, pięknie i pewnie, dla swojego dobra i dobra maleństwa.

related post
Archiwa