Symnatal pro baby cena – planowanie dziecka
/ /Kołyska dla dziecka cz. II

Kołyska dla dziecka cz. II

W naszym poprzednim artykule wyjaśniliśmy, dlaczego noworodki i niemowlęta tak bardzo kochają kołysanie oraz jakie są zalety płynące z zakupu kołyski. Tym razem przedstawiamy wady tego typu łóżeczka oraz wyjaśniamy, na co zwracać uwagę, kiedy już zdecydujemy się na zakup.

WADY KOŁYSKI DLA NIEMOWLĄT

Małe rozmiary łóżeczka

Niestety, jak się okazuje, zalety mogą być jednocześnie wadami. Małe rozmiary kołyski, dzięki którym niemowlę czuje się bezpieczne i „opatulone”, wiążą się z krótkim okresem jego użytkowania. Jednak nie tylko o rozmiar chodzi – nawet paromiesięczne dziecko, które jest drobnej budowy i nadal się mieści w kołysce, nie powinno w niej przebywać po skończeniu 6 miesiąca życia. Wiąże się to bowiem z ryzykiem wypadnięcia malucha, który zaczyna siadać i się wspinać. W praktyce kołyski służą dziecku przez około 4-6 miesięcy.

Wysoka cena

Nawet, jeśli zdecydujemy się na zakup najskromniejszej kołyski za około 150 zł (plus akcesoria), w połączeniu z krótkim okresem użytkowania jest to dosyć drogo. Dużo więcej (nawet ponad 1000 zł) wychodzi nas taki zakup, jeśli pragniemy produktu z wszelkimi dostępnymi udogodnieniami – na przykład z funkcją samokołysania. Warto zatem dobrze zastanowić się, czy stać nas na to, by po około czterech miesiącach ponownie otwierać portfel w celu zakupienia łóżeczka tradycyjnego lub turystycznego.

KOŁYSKA KOŁYSCE NIERÓWNA

Kołyski znów weszły w łaski rodziców, a skutkuje to wielkim wyborem produktów oferowanych przez sklepy i serwisy internetowe. Niezależnie od modelu, na jaki się zdecydujemy, warto, a nawet trzeba przed zakupem ocenić kilka cech takiego łóżeczka. Na co szczególnie zwracać uwagę?

Materiał wykonania kołyski

Najzdrowsze dla dziecka są produkty stworzone z litego drewna.

Dno kołyski

Musi być wystarczająco głębokie – minimum to 25 centymetrów. Poza tym ważne jest, aby było zupełnie płaskie, gładkie oraz miało budowę szczebelkową – tylko taka umożliwi dobrą cyrkulację powietrza. Na dnie musi oczywiście leżeć materac. Można zakupić kołyskę z gotowym materacem (wtedy masz pewność, że jest on idealnie dopasowany) lub kupić go oddzielnie.

Boki kołyski

Niektóre modele są wyposażone w zdejmowane boki – to ważne dla wygodniejszego wyjmowania maleństwa, ale nie jest to element niezbędny. Warto zdecydować się na takie udogodnienie, jeśli rodzic będący najczęściej z niemowlęciem cierpi na problemy z kręgosłupem.

Kółka

Posiada je wiele nowoczesnych kołysek. Są genialnym ułatwieniem – można je wysunąć, chcąc przemieścić mebel i schować, kiedy kołyska ma służyć do usypiania bądź uspokajania dziecka. Trzeba jednak upewnić się, że kółka zbudowane są z solidnego materiału.

Blokada funkcji kołysania

To istotny element – kołyska nie musi się bujać z każdym ruchem maleństwa. Jeśli zależy nam, by tak nie było, wystarczy odpowiednio zablokować płozy.

Regulacja wysokości

W sypialniach mamy przeróżne łóżka. By kołyska idealnie pasowała do naszego i tym samym by wyjmowanie, wkładanie i kołysanie niemowlęcia było wygodne, takie łóżeczko musi mieć regulowaną wysokość.

Odpowiednia ilość miejsca

„Przytulne” nie znaczy „ciasne”. Przy wybieraniu kołyski trzeba sprawdzić, czy dziecko będzie miało wystarczającą ilość miejsca dla wykonywania swobodnych ruchów.

Bezpieczna farba

Niemowlę spędza w kołysce ogromną ilość czasu. Niezmierne ważne jest zatem, by podczas snu i odpoczynku nie wdychało szkodliwych dla organizmu substancji. Jeśli nie możemy znaleźć informacji o nietoksycznej farbie na kołysce, warto zapytać o to sprzedawcę.

W sklepie oferującym tego typu łóżeczka można zasięgnąć informacji na temat stosownych atestów. Starajmy się wybrać taki produkt, który został pozytywnie oceniony – niech sen naszego dziecka jest nie tylko spokojny, ale też bezpieczny.

related post
Archiwa