Symnatal pro baby cena – planowanie dziecka
/ /Bilans zdrowia dwulatka

Bilans zdrowia dwulatka

Drugie urodziny twojego dziecka nadchodzą wielkimi krokami? Czeka was zatem nie tylko uroczystość urodzinowa, ale także wizyta u pediatry. Bilans dwulatka, który zostanie przeprowadzony na spotkaniu z lekarzem, to bardzo ważna ocena jego zdrowia. Jakich badań możecie spodziewać się na tej wizycie, kiedy jest najbardziej odpowiedni moment do jej odbycia oraz o co najprawdopodobniej spyta lekarz?

PO CO BILANS?

Jeśli regularnie, zgodnie z harmonogramem szczepień, a czasem i dodatkowo (przy okazji zachorowań), spotykamy się z lekarzem naszego dziecka, przeprowadzanie bilansu zdrowia może wydawać się niepotrzebne – przecież pediatra i tak co jakiś czas kontroluje naszą pociechę. Nie jest tak do końca. Bilans zdrowia dwulatka ma na celu sprawdzenie tych aspektów rozwoju dziecka, które nie są kontrolowane podczas innych, szybkich wizyt. Jeśli lekarz, podczas tej ważnej wizyty stwierdzi, że w rozwoju dziecka występują pewne nieprawidłowości, może wyznaczyć drogę do ich pokonania.

KIEDY ZAPISAĆ SIĘ NA WIZYTĘ?

Najwłaściwszy przedział czasowy to trzy miesiące od ukończenia drugiego roku życia dziecka. Dlaczego została wyznaczona ta dość sztywna granica? Ponieważ w takim przypadku lekarz ma dość jasny obraz wszystkich maluchów w podobnym wieku. Długie „widełki” czasu przeznaczonego na wizytę (np. okres między drugim a trzecim rokiem życia dziecka) nie pozwoliłyby na uzyskanie istotnego porównania.

NIEZBĘDNE BADANIA

Dużo już rozumiejącego smyka warto przygotować do bilansu zdrowia. Wytłumacz mu, że pójdziecie do lekarza, wyjaśnij, że odbędzie się badanie. Co ważne – obiecaj, że lekarz nie zrobi niczego, co będzie bolało. Jeśli wasza pociecha boi się pójść do przychodni lekarskiej, bo np. kojarzy ją ze szczepieniami, powtarzaj, że żadnego zastrzyku nie będzie. Dobrym pomysłem jest też nagrodzenie dziecka po wizycie, np. wspólnym wyjściem na małe lody lub przy zimowej aurze jazdą na sankach.

Na samej wizycie lekarz wykona następujące badania:
1. Ważenie i mierzenie. Najbardziej istotne jest to, czy malec regularnie przybiera na wadze i rośnie – nawet, jeśli dodatkowych centymetrów i kilogramów nie będzie zbyt wiele.
2. Kontrola wzroku i słuchu.
3. Sprawdzenie postawy ciała i jego budowy. Pediatra skontroluje, czy malec prawidłowo chodzi, oceni jego postawę, plecki i klatkę piersiową.
4. Liczenie ząbków. I ocena ich zdrowia. Być może lekarz stwierdzi, że warto już udać się do dentysty, udzieli także kilku ważnych wskazówek dotyczących pielęgnacji jamy ustnej.
5. Sprawdzenie jąder u chłopców. To bardzo ważne badanie, mające na celu skontrolowanie, czy jądra dziecka znajdują się w mosznie i wykluczenie tym samym wnętrostwa.

related post
Archiwa