Symnatal pro baby cena – planowanie dziecka
/ /Adopcja – formalności

Adopcja – formalności

Podjęcie decyzji o adopcji wymaga dojrzałości, świadomości wystąpienia problemów oraz wspólnej decyzji. Wszystko to jest nie lada wyzwaniem dla przyszłych rodziców. W dodatku, kiedy już przejdą przez masę wątpliwości i w końcu podejmą decyzję, czeka ich również niełatwy proces adopcyjny. Dowiedz się, co musicie zrobić, by w waszym domu zagościł nowy członek rodziny.

NA POCZĄTEK – ROZMOWA

Po podjęciu tej niezwykle ważnej dla was decyzji, musicie udać się do wybranego Ośrodka Adopcyjno – Opiekuńczego. Tam odbędziecie tzw. rozmowę wstępną. W trakcie jej trwania podacie swoje dane, powiecie o swojej motywacji i oczekiwaniach, otrzymacie także dokładne informacje, jak należy dalej postępować.

KROK DRUGI – DOKUMENTACJA

Złożenie odpowiedniej dokumentacji jest oczywiście niezbędne, by w ogóle przystąpić do procesu adopcyjnego. Możecie przynieść dokumenty albo na pierwsze spotkanie – czyli na rozmowę wstępną, albo na kolejną wizytę w Ośrodku. Oto, z czego składa się niezbędny zestaw dokumentów:

Zaświadczenie o stanie zdrowia przyszłego ojca oraz matki – musi być to dokument od lekarza ogólnego oraz od lekarza psychiatry
Zaświadczenie o niekaralności obojga kandydatów
Odpis aktu małżeństwa (o adopcję możecie starać się tylko, będąc małżeństwem przez co najmniej 5 lat. Osoby samotne również mogą adoptować dziecko, ale czekają znacznie dłużej, niż pary po ślubie)
Zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu
Opinie z miejsca pracy
Życiorysy obojga małżonków
Rekomendacje od znajomych z danymi do weryfikacji

KROK TRZECI – SPOTKANIE Z PSYCHOLOGIEM

Specjalista, z którym spotkacie się w Ośrodku, poprosi was o wykonanie kilku testów – ocenią one wasze predyspozycje do zostania rodzicami oraz dojrzałość emocjonalną. Dodatkowo, psycholog lub pedagog odbędzie z wami dokładną rozmowę – będzie pytał o wszelkie kwestie związane z waszymi motywacjami, nastawieniem, metodami wychowawczymi, które chcecie stosować.

KROK CZWARTY – GOŚĆ W WASZYM DOMU

Tym gościem będzie jednak jeszcze nie dziecko, a pracownik Ośrodka Adopcyjno – Opiekuńczego. Osoba ta odwiedzi was, aby sprawdzić, jakie warunki mieszkaniowe możecie zapewnić waszemu przyszłemu dziecku, pozna też bliżej waszą rodzinę.

KROK PIĄTY – WAŻNA DECYZJA

Komisja Adopcyjna rozstrzyga, czy jako rodzina spełniacie wszystkie wymogi konieczne do zapewnienia dziecku prawidłowych warunków mieszkaniowych i rozwojowych. To bardzo ważny moment – jeśli decyzja będzie pozytywna, czeka was komplet szkoleń.

KROK SZÓSTY – SZKOLENIA

Na szkoleniach dla rodziców dowiecie się bardzo wielu istotnych dla was kwestii. Będą one dotyczyły problemów, jakie możecie napotkać podczas pierwszych miesięcy mieszkania z malcem, pożądanych metod wychowawczych, radzenia sobie z emocjami oraz metod zdobywania zaufania dziecka. Wszystko to uświadomi wam, w jaki sposób postępować, gdy do domu wkracza malec oraz pomoże w zbudowanie mocnej więzi emocjonalnej.

Od momentu pierwszych spotkań w Ośrodku Adopcyjno – Opiekuńczym do chwili, gdy zapadnie ostateczne zakwalifikowanie przyszłych rodziców do adopcji, mija zwykle około 9 miesięcy. To nie przypadek – okres ten ma być formą czekania na dziecko, ma dawać szansę na dojrzenie do myśli, że będziecie rodzicami – podobnie, jak jest to w przypadku ciąży.

KROK SIÓDMY – OSTATECZNA DECYZJA O ZAKWALIFIKOWANIU DO ADOPCJI ORAZ ZAPOZNANIE Z INFORMACJAMI NA TEMAT DZIECKA

To bardzo emocjonujący moment – rodzice dowiadują się, kim jest ten mały człowiek, który niedługo będzie ich dzieckiem. Informacje zawierają dane o wieku, płci, ale też o sytuacji rodzinnej i stanie zdrowia.

KROK ÓSMY – PIERWSZE SPOTKANIE

Po tym, jak zapadnie ostateczna decyzja o adopcji, przychodzi moment na poznanie dziecka. Dla wielu rodziców (ale i dla dziecka!) jest to niezwykle ważny moment. Emocje przybierają różne formy – możecie się obawiać i cieszyć, niepokoić i nie móc się doczekać. Pamiętajcie, że dla waszego przyszłego dziecka jest to równie, jeśli nie bardziej stresujące – wy macie oparcie w sobie, ono jest samo. Od tej pory możecie już regularnie odwiedzać maluszka.

KROK DZIEWIĄTY – WNIOSEK

Po spotkaniu z dzieckiem przyszli rodzice muszą sporządzić wniosek o jego przysposobienie. Dokumenty muszą trafić do sądu, ale o to dba już Ośrodek Adopcyjno – Opiekuńczy, w którym składacie wniosek.

KROK DZIESIĄTY – ROZPRAWY SĄDOWE

Na pierwszej z nich sąd orzeka zgodę na przysposobienie dziecka na okres preadopcyjny. By zapadła decyzja o właściwym (stałym) przysposobieniu, musicie poczekać na drugą rozprawę. Po niej macie już pewność, że maluch pozostanie z wami. Powodzenia!

related post
Archiwa