Symnatal pro baby cena – planowanie dziecka
/ /Tata po porodzie

Tata po porodzie

Narodziny dziecka to szczególny moment dla par. Szczególnie pierwszy maluszek przewraca dotychczasowe życie do góry nogami. Wreszcie staliście się pełna rodziną, którą czeka wyzwanie wychowania potomka. Tata w okresie połogu ma ogromne znaczenie zarówno dla mamy jak i dziecka. Dlatego tak ważna jest Twoja pomoc, wsparcie i zaangażowanie.

Nie krzycz, rozmawiaj

Jeżeli myślisz, że wreszcie odpoczniesz od narzekań swojej partnerki, to niestety się mylisz. Zamiast małostkowego odpowiadania i dogryzania, wybierz metodę spokojnej konwersacji. Fakt, że na świecie pojawiło się Twoje dziecko jest dla Ciebie nowym etapem w życiu, ale warto uspokoić emocje i stworzyć od początku dobrą, rodzinną atmosferę wokół maluszka. Twoje relacje z partnerką mogą ulec zmianie także w sprawach zbliżenia. Kobiety po porodzie zwykle nie mają ochoty na pieszczoty. Są zmęczone i obolałe, czują się także mało atrakcyjne, dlatego nie powinieneś naciskać. Świeżo upieczony tata w tym stresującym dla wszystkich okresie może być nieocenionym wsparciem. Warto więc czasem ugryźć się w język i okazać czułość, w końcu jesteś niezastąpiony.
Super tata

Od samego początku możesz być super tatą i to nie tylko dlatego, że będziesz dobrze dogadywał się ze swoją partnerką. Pamiętaj, że tak naprawdę masz tylko jedno ograniczenie: nie możesz karmić piersią. Jednak nawet w tym momencie możesz okazać się pomocny. Kiedy Twoja partnerka karmi, przygotuj jej herbatę, podejdź i pocałuj w głowę. Choć może wydawać się to błahostką, kobieta poczuje jak bardzo o nią dbasz i jak bardzo ją kochasz. Także w porze nocnego karmienia, Twoja pomoc będzie potrzebna. Wstawanie do dziecka jest dla wielu kobiet uciążliwe, dlatego możecie na zmianę przynosić maleństwo do karmienia. Zawsze możesz pomóc również w usypianiu malucha. W ten sposób odciążysz partnerkę i zadbasz o swoje relacje z maluszkiem.
Tylko Ty i dziecko

Wielu tatusiów specjalizuje się w kąpieli. Najbardziej stresujący jest pierwszy raz. Później pójdzie Ci jak z płatka. Nie obawiaj się, że zrobisz dziecku krzywdę, w końcu w Twoich ramionach jest najbezpieczniejsze. To może być chwila sam na sam z maluchem, która da Ci poczucie bliskości i budowania więzi. Mama miała na to całe 9 miesięcy, dlatego teraz warto, abyś wykorzystywał momenty, w których możesz skupić się tylko na dziecku. Zabieraj je na spacery, w trakcie których możesz opowiadać mu różne historie. Wyjścia na świeże powietrze przyniosą korzyść każdemu. Dziecko będzie kształtowało swoją odporność, mama odpocznie a tata zbuduje z dzieckiem więź.

Podczas noszenia malucha na rękach – warto od czasu do czasu coś zanucić. Dla dziecka Twój głos i głos mamy jest najpiękniejszy. Tata powinien poznać także mniej przyjemne obowiązki, jak przewijanie. Wielu mężczyzn krzywi się na samą myśl o tym zadaniu. Nie jest to jednak wyłącznie rola dedykowana dla mamy, dlatego tata powinien czasem wyręczać kobietę i przewinąć maluszka.
Obawy taty

Możliwe jest, że w pierwszym okresie, zaraz po porodzie, tata będzie czuł się odsunięty na bok. To normalne, że młoda mama spędza więcej czasu z dzieckiem i wszyscy pytają, co u niej słychać a nie co u Ciebie. Jest to jednak także szczególny czas dla ojca, który może wydawać się zagubiony i przytłoczony nowymi zajęciami i obowiązkami. Jeżeli nie wiesz, jak masz pomóc i co możesz zrobić, zapytaj swoją partnerkę. Na pewno znajdą się dla Ciebie jakieś zadania. Jeżeli nie radzisz sobie z nową sytuacją, nikt Cię nie rozumie i wszyscy tylko czegoś oczekują, nie myśl że coś jest z Tobą nie tak. Panowie też przeżywają tzw. baby blues’a. Pogadaj z kolegą, może nawet ponarzekaj na partnerkę a na pewno Ci ulży. Jeżeli jednak czas dyskomfortu psychicznego, wywołanego pojawieniem się dziecka wydłuża się, warto skorzystać z porady specjalisty.
Co zrobić?

Aby ułatwić sobie ten ciężki okres, warto zastanowić się nad wzięciem urlopu. Czas po narodzinach dziecka jest bardzo ważny i kształtuje relacje oraz zacieśnia więzi w całej rodzinie. Będziesz mógł się skupić też na sprawach, które wymagają Twojej uwagi. Mama i dziecko są teraz najważniejsi, ale pamiętaj też o sobie. Spróbuj wygospodarować trochę czasu na odpoczynek. Ani partnerka, ani maluszek nie będą mieli pożytku ze zmęczonego i zdenerwowanego taty. Ponadto, jeżeli minie już czas ekscytacji i pierwsze emocje opadną, po kilku tygodniach, watro poprosić kogoś z rodziny aby zajął się na trochę maluchem, tak abyście mieli czas tylko dla siebie. Kolacja we dwoje może być okazją do wzniesienia toastu za nowe życie, Wasze i Waszego dziecka.

related post
Archiwa