Symnatal pro baby cena – planowanie dziecka
/ /Wnętrostwo – duży problem małych chłopców

Wnętrostwo – duży problem małych chłopców

Wnętrostwo, czyli niezstąpienie jednego lub obu jąder do moszny, to problem kilku tysięcy małych chłopców rocznie. Sprawa jest o tyle poważna, że jeśli jądra nie znajdą się w odpowiednim miejscu w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia dziecka, konieczna jest interwencja lekarska. Jakie są przyczyny wnętrostwa, czym grozi zbagatelizowanie tego zjawiska oraz w jaki sposób pomaga się bardzo małemu mężczyźnie?

GDY NIE WSZYSTKO JEST TAM, GDZIE BYĆ POWINNO

Najbardziej prawidłową i jednocześnie najczęściej występującą sytuacją jest ta, w której jądra schodzą z jamy brzusznej do moszny jeszcze podczas życia płodowego. Rzadziej zdarza się, że proces ten następuje w ciągu trzech pierwszych miesięcy życia chłopca – jednak i w tym przypadku nie ma żadnych powodów do niepokoju. Jeśli jednak maluch skończył już dwanaście tygodni, a moszna wciąż jest „pusta”, prawdopodobna przyczyna takiego stanu to zaburzenia hormonalne mamy z okresu ciąży bądź niedojrzałość jąder dziecka. Innym powodem może być także drobna nieprawidłowość budowy ciała chłopca.

A MOŻE TO JĄDRO WĘDRUJĄCE?

Z każdą nieprawidłowością w obrębie moszny dziecka trzeba udać się do lekarza pediatry. Bardzo ważne jest jednak, by zachować spokój – przyczyną zaburzeń nie musi być poważny problem zdrowotny, a np. jądro wędrujące. Nazwa ta oznacza, że jądro zmienia swoje położenie – czasem znajduje się w mosznie, a czasami w pachwinie. Co bardzo ważne, stan ten nie wymaga interwencji lekarskiej aż do ósmego roku życia dziecka – konieczne są jedynie regularne kontrole.

DIAGNOZA I LECZENIE

Wbrew pozorom, zdiagnozowanie wnętrostwa nie jest proste i nie opiera się na szybkim badaniu palpacyjnym. Zaburzenie to może mieć różne rodzaje – na przykład bardzo istotne jest, czy jądro można wyczuć w pachwinie, czy raczej znajduje się ono w jamie brzusznej. W tym drugim przypadku koniecznością jest przeprowadzenie badania USG.

Leczenie wnętrostwa może być przeprowadzone na dwa sposoby. Pierwszy z nich to kuracja hormonalna, trwająca kilka tygodni i polegająca na podawaniu szkrabowi zastrzyków z odpowiednim hormonem. Druga metoda to zabieg chirurgiczny. Rodzice często się go obawiają, co jest całkowicie zrozumiałe – sam fakt, że dziecku trzeba podać znieczulenie ogólne oraz konieczność fizycznej interwencji w jego ciało powoduje duży niepokój. Warto zatem wspomnieć, że zabieg chirurgiczny jest ostatnim z wybieranych przez lekarzy rozwiązań, a jeśli nawet jest konieczny – jest uznawany jako dosyć prosty.

DOLEGLIWOŚĆ WIELKIEJ WAGI

Szybkie zdiagnozowanie problemu i sprowadzenie jąder do moszny dziecka ma wielkie znaczenie, ponieważ ich obecność w jamie brzusznej czy pachwinie ma duży wpływ na płodność dorosłego już mężczyzny. Przygotowywanie jąder do produkcji plemników rozpoczyna się bardzo szybko – już po trzecim miesiącu życia dziecka. Jeśli pozostają one w jamie brzusznej, gdzie temperatura jest wyższa, niż w mosznie, proces ten zostaje zaburzony – w konsekwencji dorosły mężczyzna może być bezpłodny.

Inne niebezpieczeństwa związane z nieleczonym wnętrostwem to większe prawdopodobieństwo powstania nowotworu jąder oraz zły wpływ tej specyficznej dolegliwości na kondycję psychiczną młodego mężczyzny.

related post
Archiwa