Symnatal pro baby cena – planowanie dziecka
/ /Objawy świadczące o alergii

Objawy świadczące o alergii

W ostatnich latach wielu rodziców styka się z alergią u swoich dzieci. Wydaje im się nieraz, że alergia pojawiła się u nich nagle i niespodziewanie, tymczasem okazuje się, że część dzieci już w okresie niemowlęcym, czyli nawet w pierwszych tygodniach swojego życia manifestuje pierwsze objawy alergii. Jakie one mogą być?

Są wśród nich objawy czasem mało typowe, bo ich wystąpienie może świadczyć po prostu o niedojrzałości organizmu dziecka lub o innych zaburzeniach. Należą do nich m.in.: ulewanie pokarmu, kolka, sucha skóra, suchy kaszel, luźne stolce, ciemieniucha czy wysypka.

ULEWANIE

Ulewanie polega na cofaniu się po posiłkach zawartości żołądka do jamy ustnej. Ulewanie występuje w pierwszych miesiącach po urodzeniu, kończy się zazwyczaj samoistnie około 4- 6 miesiąca życia. W większości przypadków nie ma powodów do zmartwień. Trzeba tylko obserwować dziecko pod kątem tego, czy przybiera na wadze i czy wykazuje objawy, które mogłyby świadczyć o tym, że cierpi.

Ulewanie może świadczyć o:
– alergii pokarmowej na mleko i przetwory mleczne – wówczas dziecko ulewa po każdym posiłku, co niekorzystnie odbija się na jego rozwoju. Zauważalne jest wówczas gorsze w stosunku do rówieśników przybieranie na wadze,
– uczulenie na leki,
– nawał mleka, dziecko niedoświadczone w ssaniu może po prostu nie nadążać z jedzeniem,
– u dzieci przedwcześnie urodzonych powodem ulewania może być przekarmianie, rzadziej powód ten występuje u dzieci urodzonych w normalnym terminie,
– za krótkie przerwy między karmieniami,
– nerwowe lub chaotyczne ruchy matki,
– zbyt wczesne wprowadzenie do diety innych rodzajów pożywienia,
– przepuklina rozworu przełykowego,
– niedojrzałość układu pokarmowego, a ściślej części żołądka, która jest odpowiedzialna za niedopuszczenie do cofnięcia się pokarmu do przełyku,
– zatrucia pokarmowe.

JAK MOŻNA POMÓC DZIECKU, KTÓRE ULEWA POKARM? Ulewanie jest objawem nieprzyjemnym dla dziecka, ale także niebezpiecznym z uwagi na fakt, że może się ono zachłysnąć tą ulewaną treścią. Pomoc w takiej sytuacji dla dziecka polega na potrzymaniu go w pozycji pionowej, aż do czasu kiedy mu się odbije. Warto też zadbać o odpowiednio długie przerwy między karmieniami i ilość posiłku. Przekarmianie dziecka nie jest tutaj wskazane.

KIEDY NALEŻY SIĘ Z DZIECKIEM WYBRAĆ DO ALERGOLOGA? Niepokój powinno wzbudzić ulewanie zbyt dużej ilości pokarmu, które bardziej przypominają wymioty oraz fakt, że maluszek nie przybiera na wadze. Nasilone ulewanie świadczy o wspomnianej już alergii pokarmowej. W takiej sytuacji dziecko może przejść na tzw. dietę eliminacyjną, która pozwoli wykluczyć pokarmy powodujące ten objaw.

Mogą uczulać wszystkie składniki diety, lecz najczęściej za alergię odpowiedzialne jest białko mleka krowiego. Niepokojące objawy pojawiają się u dzieci karmionych mlekiem matki jak i u tych, które piją mleko modyfikowane. W tym drugim przypadku należy jak najszybciej zmienić mieszankę. Nie należy tego jednak robić samemu, tylko postępować zgodnie z zaleceniami pediatry. Dieta eliminacyjna polega także na bacznej obserwacji dziecka pod kątem występujących u niego niepokojących objawów przemawiających za pojawieniem się alergii.

related post
Archiwa