Symnatal pro baby cena – planowanie dziecka
/ /Dolegliwości ciążowe cz.I

Dolegliwości ciążowe cz.I

Ciąża często nazywana jest pięknym i wyjątkowym okresem w życiu kobiety. Określenia te nabierają jednak czysto teoretycznego znaczenia, gdy pojawiają się przeróżne dolegliwości ciążowe. W naszym artykule wyjaśniamy przyczyny ich powstawania oraz podajemy sposoby na domowe łagodzenie poszczególnych problemów.

ROZSTĘPY

Niektórzy twierdzą, że przy wyjątkowej staranności (czyli regularnym, intensywnym natłuszczaniu i nawilżaniu skóry brzucha) rozstępom można zapobiec. Jednak specjaliści z dziedziny dermatologii nie pozostawiają złudzeń – dużo zależy od indywidualnych predyspozycji skóry oraz rozmiaru brzucha. Jeśli osiągnie on imponującą wielkość, nawet częste oblewanie się najdroższymi specyfikami z drogerii może nie pomóc – skóra ma bowiem po prostu swoje ograniczenia. Gdy dochodzi do ich przekroczenia, na ciele przyszłej mamy pojawiają się mniejsze lub większe, czerwone pręgi. Czasem jest ich zaledwie kilka, a czasami szpecą całą powierzchnię brzucha.

Pomoc przy rozstępach: Fakt, że kosmetyki nawilżające nie mogą zagwarantować uniknięcia rozstępów nie oznacza, że należy z nich rezygnować – na natłuszczonej skórze powstanie bowiem znacznie mniej czerwonych kresek (bądź będą one mniejsze). Przede wszystkim zatem, regularnie smaruj nie tylko skórę na brzuchu, ale także piersi, ramiona, pośladki czy uda. Kiedy już dziecko przyjdzie na świat, możesz poradzić się dermatologa w sprawie najlepszego preparatu do zmniejszania widoczności brzydkich śladów. Nie spodziewaj się jednak ich zniknięcia – taki efekt możesz uzyskać jedynie za pomocą zabiegów laserowych.

ZAPARCIA

Problem, o którym nie mówimy tak chętnie, jak o rozstępach, a który przysparza cierpień wielu kobietom ciężarnym – czyli zaparcia. Ich przyczyną są zmiany hormonalne, które powodują zwolnienie pracy jelit oraz naciskanie ich przez rosnące dziecko.

Występują one w drugim lub trzecim trymestrze ciąży u co drugiej przyszłej mamy. Zwykle nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia ciężarnej, ale powodują duży dyskomfort, a czasem też ból. By go zmniejszyć (lub zlikwidować) warto spróbować kilka domowych sposobów:

Ograniczenie słodyczy, a w przypadku mocnych zaparć – zupełne z nich zrezygnowanie. Na przykład czekolada ma właściwości zatwardzające, co utrudnia jelitom poprawne działanie.
Unikanie innych, zatwardzających składników, takich jak gotowana marchew, biały ryż czy banany.
Picie dużych ilości wody – zalecana przez specjalistów dzienna jej „porcja” to około 1,5 litra.
Wprowadzenie do diety dużych ilości warzyw i owoców, zwłaszcza jabłek, śliwek, kapusty czy buraków. Polecane są także soki wielowarzywne i owocowe.
Spożywanie produktów zbożowych.
Aktywność fizyczna – nie chodzi tu oczywiście o jazdę na rowerze w ósmym miesiącu ciąży, ale na przykład o regularne spacery.

Jeśli zmiana nawyków żywieniowych nie przynosi żadnych rezultatów – warto udać się do lekarza i opowiedzieć mu o swoim problemie. Może on przepisać odpowiednie specyfiki, które rozluźnią zawartość jelit. Uwaga! Kobietom ciężarnym nie wolno zażywać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!

Niestety, to nie wszystkie dolegliwości, z którymi muszą zmagać się przyszłe mamy. W kolejnej części artykułu opowiemy o przyczynach powstawania zgagi i hemoroidów – zapraszamy!

related post
Archiwa