Symnatal pro baby cena – planowanie dziecka
/ /Pielęgnacja po porodzie

Pielęgnacja po porodzie

Choć zdania ciężarnych na temat „lepszego” porodu są podzielone, jedno jest pewne – zarówno okolice intymne po porodzie naturalnym, jak i rana po cesarskim cięciu wymagają wyjątkowej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak dbać o siebie, by szybko i bez komplikacji wrócić do formy.

PORÓD NATURALNY – TYLKO DELIKATNIE

Rany po pęknięciu lub cięciu krocza wydają się być różne, jednak w obu przypadkach ważne jest przestrzeganie ich ścisłej higieny. By zatem nie doszło do stanu zapalnego, starannie dbaj o:

Częste mycie rąk, zwłaszcza przed i po skorzystaniu z toalety.
Regularne zmienianie podpasek – najlepiej co 4 lub 5 godzin.
Przemywanie okolic intymnych przy każdym skorzystaniu z toalety lub zmianie podpaski. Warto użyć w tym celu ciepłej wody.
Odpowiedni kierunek podmywania okolic intymnych – zawsze w kierunku od wzgórka łonowego do odbytu. To szczególnie ważne, ponieważ odwrotne ruchy mogą doprowadzić do przeniesienia bakterii prosto do pochwy i w konsekwencji jej stanu zapalnego.
Używanie odpowiedniego płynu antybakteryjnego. Warto zapytać o niego w aptece.
Dokładne osuszanie delikatnych okolic po każdej wizycie w toalecie. By jednak odbyło się to bez bólu, zamiast posuwistych ruchów lepiej punktowo dotykać ręcznikiem papierowym okolice intymne.
Unikanie kąpieli w wannie. Długie moczenie naciętego czy popękanego krocza z pewnością nie poprawi jego stanu. W okresie połogu bardziej wskazane są prysznice.
Regularne wietrzenie okolic intymnych. Na wielu oddziałach położniczych poleca się tę czynność już od pierwszych godzin po porodzie – dostęp powietrza do rany znacznie ułatwia jej gojenie.

Higiena to oczywiście nie wszystko. Istotna jest także ostrożność podczas siadania oraz unikanie gwałtownych kroków – zwłaszcza przy dużej ilości założonych szwów. Wielu specjalistów poleca na ten szczególny okres siadanie na napompowanym kole do pływania. Gojeniu się okolic intymnych służy także noszenie przewiewnej bielizny bawełnianej oraz unikanie obcisłej odzieży.

Niestety, czasem mimo najwyższej troski o swoje zdrowie, może dojść do stanu zapalnego w okolicy krocza. Dlatego niezwłocznie udaj się do lekarza, jeśli z okolic intymnych odczuwasz nieprzyjemny zapach lub ból, a także gdy obserwujesz zaczerwienienie czy nagłe krwawienie.

MAMA PO CESARSKIM CIĘCIU

Cesarskie cięcie, w odróżnieniu od naturalnego porodu, jest już ingerencją chirurgiczną – stąd i rana wydaje się być poważniejsza. Jednak przy odpowiednich krokach pielęgnacyjnych świeżo upieczona mama może szybko wrócić do formy, a brzuch – do pięknego wyglądu. Oto nasze wskazówki

Pielęgnacja po porodzie

1. Podobnie jak w przypadku porodu naturalnego, moczenie rany działa na jej niekorzyść. Dlatego lekarze przestrzegają przed zamoczeniem opatrunku, który znajduje się na ranie w pierwszej dobie po operacji. Nie oznacza to oczywiście rezygnacji z higieny. Kiedy pójdziesz pod prysznic, staraj się unikać zmoczenia opatrunku, a kiedy już się to stanie – poproś o zmianę na nowy.

2. Kiedy tylko lekarz zaleci zdjęcie plastra/bandaża, trzeba zadbać o to, by rana była jak najczęściej wietrzona. Dlatego staraj się jak najczęściej leżeć do góry… z odsłoniętym brzuchem.

3. Choć wielu młodym mamom wydaje się to niewskazane, już od około 4 dnia po porodzie można zupełnie zwyczajnie brać prysznic. Co więcej, trzeba też dokładnie myć ranę na brzuchu – najlepiej używać w tym celu hipoalergicznego, delikatnego mydła.

4. Regularnie kontroluj ślad po cięciu – jego stan powinien się widocznie z dnia na dzień poprawiać.

5. Także w tym przypadku warto postawić na noszenie bawełnianej bielizny. Wybierz taką, w której będzie Ci przede wszystkim wygodnie – na noszenie pięknych fig będzie czas już niedługo.

Mamy po „cesarce” muszą bardzo uważać podczas swojej aktywności. Lekarze polecają zwrócenie szczególnej uwagi zwłaszcza na schylanie się (lepiej robić to uginając kolana) oraz dźwiganie – w miarę możliwości postaraj się leżeć i siedzieć z noworodkiem, rzadziej spacerować z nim w ramionach.

Uwaga!

Jeśli cokolwiek niepokoi Cię w wyglądzie rany, skontaktuj się z lekarzem. Z całą pewnością wymaga tego sytuacja, kiedy z naciętego miejsca sączy się ropa, krew, wydobywa się nieprzyjemny zapach. Nie czekaj z wezwaniem lekarza także wtedy, kiedy dopadnie Cię gorączka, mdłości lub nasilony ból.

related post
Archiwa