Rate this post

Ładnie pachną, dobrze smakują, są bogate w witaminy i sole mineralne, świetnie gaszą pragnienie i… łagodzą wiele dziecięcych dolegliwości. Herbatki ziołowe, bo o nich mowa, są niezastąpione w diecie niemowlęcia – czy jednak wiesz, od którego miesiąca życia możesz je podawać? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

GRANULOWANE CZY ZWYKŁE?

Obecnie na rynku mamy szeroki wybór herbatek dla dzieci – mają one nie tylko łatwą do przygotowania postać granulek, ale też dokładne oznaczenia kategorii wiekowych. Pediatrzy nie są jednak zbyt entuzjastycznie nastawieni do tego typu napojów, głównie przez obecną w nich dużą zawartość cukru. Dlatego bardziej polecanym i zdrowszym sposobem jest przygotowanie herbatki samodzielnie – bez jej dosładzania. Napar przygotowuje się przez około 10 minut, a następnie rozcieńcza wodą. Trzeba jednak pamiętać, że taka herbata powinna być podawana jako świeża – po upływie 30 minut trzeba ją wylać.

W 1 miesiącu życia:

herbata rumiankowa

Ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, jest także pomocna przy zaparciach i wzdęciach.

herbatka anyżowa

Pomaga przy dolegliwościach trawiennych – zmniejsza ból związany z kolką, likwiduje wzdęcia oraz ułatwia regulację trawienia.

herbatka z kopru włoskiego

Ma działanie bardzo podobne do herbatki anyżowej. Często jest jednak chętniej przyjmowana przez niemowlęta.

Po 4 miesiącu życia:

herbatka z dzikiej róży

Choć jest dość kwaśna, warto ją podawać, zwłaszcza w stanach osłabienia organizmu. Jest bogata w witaminę C, ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i wzmacniające – dlatego polecana jest także po okresie przeziębień.

herbatka z melisy

Ma wszechstronne działanie, dlatego jest jednym z ulubionych produktów, po które sięgają mamy dla swych dzieci. Działa uspokajająco, lekko nasennie, pobudza trawienie, a ponadto ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Po 5 miesiącu życia:

herbatka z malin

Uspokaja, reguluje trawienie, ma działanie napotne – jest więc bardzo pomocna przy przeziębieniach. Ze względu na dość częste uczulenie na tę właśnie roślinę, zaleca się bardzo ostrożne wprowadzanie herbatki i obserwowanie dziecka.

herbatka z passiflory

Ma działanie bardzo podobne do tego, który daje napar z melisy. Choć jest trudniej dostępna, warto podać ją dziecku dla urozmaicenia smaku – szczególnie, jeśli herbatka z melisy nie przypada mu do gustu.

Po 6 miesiącu życia:

herbatka z lipy

Pomaga w obniżeniu gorączki, zwiększa pocenie się, uspokaja. To jednak nie wszystkie korzyści płynące z podawania dziecku tego napoju – herbata z lipy zmniejsza też kaszel i łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych. Szczególnie polecana zatem podczas przeziębienia i grypy.

herbatka miętowa

Polecana zwłaszcza w dolegliwościach żołądkowych – zmniejsza ból, reguluje trawienie, działa przeciwskurczowo i przeciwzapalnie.

herbatka z kminku

Zmniejsza bóle brzuszka, pobudza apetyt, zapobiega wzdęciom – choć korzyści jest mnóstwo, specjaliści zalecają bardzo ostrożne podawanie tego napoju ze względu na możliwość alergii.

herbatka z jeżówki purpurowej

Polecana zwłaszcza w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę i przeziębienie. Działa wzmacniająco, antyalergicznie i przeciwwirusowo.

herbatka z czarnego bzu

Reguluje trawienie, delikatnie uspokaja, ma działanie przeciwzapalne – pomaga więc w walce z przeziębieniem.

HERBATKA – POWAŻNA SPRAWA

Pamiętaj, że przed podaniem nowego napoju (zwłaszcza u bardzo malutkich dzieci) należy skonsultować się z lekarzem. Warto też wiedzieć, że nie ma produktu – także wśród ziół – który z całą pewnością można uznać za niealergizujący. Dlatego właśnie nie podawaj różnych rodzajów herbatek naraz. Jeśli wprowadzasz jakąś nowość – na przykład miętę, zacznij od bardzo delikatnego naparu i obserwuj dziecko pod kątem objawów alergii.