Rate this post

Czas spojrzeć prawdzie w oczy – lato dobiegło końca. Ostatnie ciepłe dni warto wykorzystać na długie spacery z maluchem, a już chłodniejsze wieczory – na utrwalanie żywności. Nawet, jeśli nie masz doświadczenia w tym temacie, zdecydowanie warto spróbować. Twoje dziecko bardzo potrzebuje witamin, a warzywa i owoce, które pojawią się niedługo na półkach, nie będą już tak wartościowe, jak te sezonowe. Droga mamo, drogi tato, do dzieła!

DUŻO METOD DO WYBORU

Marynowanie, suszenie lub mrożenie – istnieje wiele metod utrwalania żywności, z których warto skorzystać w trosce o dobrą dietę malucha. Które z nich są najbardziej polecane przez doświadczone mamy oraz specjalistów?

Mrożenie, czyli zimny posmak lata

„Mrozić można wszystko” – tak twierdzi wiele mam. Specjaliści dodają, że nie tylko można, ale i trzeba, jeśli pragniesz podawać swojej rodzinie zimową porą to, co najzdrowsze. Mrożenie bowiem w bardzo niskim stopniu pozbawia pożywienie tego, co najlepsze – czyli wielu witamin i soli mineralnych. Wyjmując z zamrażarki zerwane w ogródku maliny nie musisz zastanawiać się nad ich odżywczym składem. Jeśli znajdziesz takie „cudo” w styczniu w hipermarkecie – wątpliwości będzie znacznie więcej.

Jak zamrażać?

Wybieraj tylko zdrowe owoce i warzywa. Nie mogą być niedojrzałe, przejrzałe albo np. pęknięte.

W pierwszej kolejności konieczne jest dokładne umycie żywności. Zwykłe płukanie nie wystarczy – każdą sztukę, np. truskawki, kilka razy obróć w dłoni i jeśli widzisz jakieś zanieczyszczenia – usuń je.

Następnym krokiem jest dokładne wysuszenie owoców i warzyw (najlepiej zrobić to papierowym ręcznikiem). Jeśli zamrozisz mokre pożywienie, straci ono na wartości.

Pamiętaj, że są warzywa, których nie powinno się zamrażać – to cebula, czosnek, rzodkiewka i sałata.

Drobne wskazówki:

Śliwki, brzoskwinie, morele – przetnij na pół, wyjmij pestki.

Wiśnie – wydryluj przed zamrożeniem.

Truskawki, maliny, jagody – oczyść ze szypułek, włóż do pojemników lub woreczków w małych porcjach (inaczej trudno będzie ci je później rozdzielić).

Zioła (natka pietruszki, koperek) – posiekaj, a następnie włóż w pojemniki.