Witaminy dla noworodka, krople na rozkurczenie małych jelit, w końcu lek przeciwbólowy czy antybiotyk – podawanie dziecku przeróżnych specyfików jest nieuniknione. Tym bardziej warto wiedzieć, jak robić to w sposób bezpieczny i możliwie jak najmniej przykry dla samego zainteresowanego.
SYROPY, ZAWIESINY
Najpraktyczniejszą metodą podawania dziecku zawiesiny lub syropu jest wstrzyknięcie go do ust maluszka. Odpowiedni dozownik znajduje się w opakowaniach większości specyfików dla dzieci – różni się on od tradycyjnej strzykawki zaokrągloną, a przez to bardziej bezpieczną końcówką.
W celu podania maluszkowi leku, posadź go na swoich kolanach, otocz ręką jego ramiona i bardzo powoli wstrzykuj zawartość strzykawki do ust dziecka. Pamiętaj, że maluch potrzebuje przerw na przełykanie!
W przypadku słodkich syropów przeciwbólowych, dziecko może domagać się większej porcji niż ta, którą właśnie otrzymał – to słodki protest, często rozśmieszający rodziców. Jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy podajemy ohydnie gorzki antybiotyk – w takiej sytuacji Twoja pociecha może nawet zacząć wymiotować. Dlatego spytaj lekarza o możliwość łączenia leku z jakąś dodatkową substancją – np. jogurtem.
Uwaga! Nigdy nie podawaj płynnego leku, gdy maluszek jest w pozycji leżącej!
CZOPKI
Jeśli musisz podać dziecku czopek, przygotuj się pod względem ewentualnego „wypadku” – na niektóre dzieci podrażnienie odbytu działa bardzo wypróżniająco. Pod pupę dziecka podłóż ceratkę i pieluszkę tetrową. Otwórz opakowanie leku. Jedną ręką przytrzymuj lekko zgięte nóżki malucha, drugą przyłóż na chwilę czopek w okolice odbytu – niech za sprawą ciepła sztyft stanie się śliski. Włóż czopek do samego końca – opuszek twojego palca musi dotknąć skóry maleństwa. Następnie lekko ściągnij dziecku pośladki – zapobiegnie to ewentualnemu wydostaniu się lekarstwa.
KROPLE
Krople do oczu
Jeśli ktoś z bliskich osób może Ci pomóc, niech delikatnie przytrzyma rączki i główkę malca – Ty w tym czasie wpuścisz krople do oczu brzdąca. Jeśli jesteś sama, musisz wykazać się większą zręcznością. Jedną ręką trzymaj głowę dziecka, w drugiej trzymaj kroplomierz (chwyć go palcem środkowym, wskazującym i kciukiem). Serdecznym i małym palcem delikatnie odsuń dolną powiekę i zaaplikuj odpowiednią ilość kropli.
Uwaga! Pamiętaj, aby zachować najwyższą ostrożność. Dotknięcie aplikatorem oka dziecka jest dla niego niebezpieczne i niezwykle bolesne.
Krople do noska
Jeśli podajesz je z powodu kataru, najpierw musisz oczyścić obie dziurki nosa. Najbardziej polecanym „sprzętem” do tej czynności jest aspirator. Gdy nosek malucha będzie pusty, czas na wkroplenie preparatu. Przytrzymaj głowę malucha i szybkimi, zdecydowanymi ruchami zaaplikuj lek – dziecko i tak zapewne jest już rozdrażnione poprzednimi zabiegami.
Krople do uszu
Połóż dziecko na kolanach, w pozycji bocznej. Po zaaplikowaniu odpowiedniej dawki preparatu przytrzymaj malucha jeszcze przez chwilę w tej pozycji.
MAŁE DZIECKO, MAŁY KŁOPOT…
Starsze dzieci mają więcej siły i czasem nie wystarczy zwykłe „przytrzymaj główkę”. Jeśli zatem musisz zaaplikować krople do oczu trzylatkowi zrób wszystko, by sam się na to zgodził – udawaj, że sama sobie podajesz preparat, aplikuj go misiom i samochodzikom, obiecaj małą nagrodę. Dopiero, kiedy nic nie przynosi rezultatu, poproś o pomoc bliską osobę i wprowadź lekarstwo na siłę – nie zapomnij jednak wspomnieć malcowi, że był bardzo dzielny.
Pamiętaj także, żeby niezależnie od wieku dziecka, tłumaczyć mu, co będziesz robiła i dlaczego. Twój spokojny, łagodny głos i opanowanie pomoże maluszkowi w nabraniu przekonania, że nie dzieje się nic złego.