Przykład ćwiczenia po urazie kręgosłupa
Do ćwiczeń mięśni mających na celu prawidłowe tworzenie się zrostu włóknistego przystępuje się natychmiast po ustąpieniu ostrego okresu bólowego. Co się tyczy metodyki ćwiczenia mięśni, to powinny one być proste, niezbyt czasochłonne i nie absorbujące.
Przykład ćwiczenia: chory leży na podłodze lub twardym tapczanie, stole itp. z rękami pod głową, nabiera powietrza, napina mięśnie brzucha i trzymając nogi wyprostowane w kolanach unosi stopy na 3 s na wysokość do 50 cm, po czym powoli je opuszcza. Ćwiczenie to powtarza się 20 razy.
To proste ćwiczenie nie stanowi specjalnego obciążenia i jest dobrze znoszone zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. w pozycji stojącej: a – rozciąganie jednego mięśnia, b – rozciąganie obu mięśni. Uwaga! Ćwiczenie wykonywać w obuwiu na niskim obcasie, bez obcasa lub stojąc boso (wg Caillieta, zmodyfik.).
Ćwiczenia trzeba wykonywać dwa razy dziennie, a jeżeli nie ma warunków, to podzielić je na mniejsze zestawy (po kilka) i wykonywać częściej. W miarę upływu czasu należy ćwiczenia nasilić przez obciążenie nóg ciężarkami (woreczki z piaskiem lub np. nakładając buty). W miarę wzmacniania mięśni obciążenie można zwiększać aż do ostatecznego, które dla mężczyzn wynosi 5-7 kg, dla kobiet zaś 3-5 kg. Ćwiczenie to jest dobrze przyjmowane przez ogół pacjentów, tym bardziej że wszelkiego rodzaju ćwiczenia mięśni brzucha doskonale zmniejszają obwód w pasie, na czym obecnie tak każdemu zależy.
Celem stosowanych ćwiczeń jest z jednej strony zmniejszenie obciążeń mechanicznych działających na dolne krążki międzykręgowe, z drugiej zaś-zmiana natury tych obciążeń.