Rate this post

Przeciwskazania po urazie kręgosłupa

 

Co się tyczy osób zdrowych, to praktycznie nie ma przeciwwskazań do żadnej z dziedzin sportu pod warunkiem opanowania ich podstaw i właściwej techniki uprawiania. Sprawa komplikuje się, gdy chodzi o osoby cierpiące na uszkodzenie krążka między kręgowego. Jest rzeczą ciekawą, jak niewiele zajęć nie da się pogodzić z utrzymywaniem prawidłowej postawy ciała lub pociąga za sobą zbytnie obciążenie i naciski na kręgosłup w odcinku lędźwiowym. Zazwyczaj prostymi środkami można odpowiednio zmodyfikować uprawianie poszczególnych sportów i gier sportowych.

Wszystko wskazuje na to, że problem bólów krzyża stanie się poważniejszy w nadchodzących latach, gdyż coraz większa część społeczeństwa prowadząca typowo „telewizorowy” tryb życia, z powodu bytowania w warunkach współczesnej cywilizacji, będzie szukać ratunku w sporcie rekreacyjnym. Dlatego tak ważne jest, aby podjąć wszelkie możliwe kroki w kierunku ochrony amatorów zajęć sportowych przed uszkodzeniami krążka międzykręgowego, a cierpiącym na to uszkodzenie umożliwić kontynuowanie ulubionych sportów.

Zapobiegać uszkodzeniom krążka międzykręgowego można dwojako. Po pierwsze – przez wyćwiczenie mięśni stabilizujących i kontrolujących kręgosłup, po drugie – przez ćwiczenia właściwej postawy ciała aż do odpowiedniego jej opanowania i utrzymywania nawet w warunkach mało temu sprzyjających.

Sprawa należytej postawy ciała w sporcie to w dużej mierze kwestia techniki oraz nadzoru trenerskiego.

Technika w każdej dyscyplinie sportu opiera się głównie na odpowiednio częstym ćwiczeniu i powtarzaniu pewnych czynności o różnym stopniu trudności w ten sposób, aby zamierzony efekt tych czynności przychodził kosztem najmniejszego obciążenia narządu ruchu (z małymi wyjątkami prawidłowa technika większości dyscyplin sportowych wymaga też utrzymania prawidłowej postawy ciała).

Mimo niewątpliwie lepszego zrozumienia doniosłości prawidłowej postawy ciała przez ogół sportowej kadry instruktorskiej, nadal zbyt mało poświęca się tym sprawom uwagi w różnorodnych „ścieżkach zdrowia”, na wczasach sportowych itp. zajęciach rekreacyjnych.