Rate this post

Preparaty chlorchinaldolu (Chlorchi- naldin)

 

Wśród wypróbowanych lęków znalazły się preparaty chlorchinaldolu (Chlorchi- naldin) oraz pochodnych 5-nitroimidazolu (Metronidazoł, Tinidazol, Tiberal) – sto-sowanych podobnie jak w inwazji T. vaginalis.

Występowanie. Kosmopolityczny wiciowiec występujący w jelicie grubym człowieka i małpy tylko w postaci trofozoitu częstość zarażenia nie jest dokładnie poznana.

Budowa i rozwój. Trofozoit mały, otoczony cytoplazmatyczną błoną komórkową, o średnicy 3-22 pm, najczęściej 5-12 pm. Brak wyraźnego podziału na ekto-

Zarażenie trofozoitem następuje przez jamę ustną. Trofozoit osiedla się na po-wierzchni błony śluzowej w jelicie grubym, od wyrostka robaczkowego do odbytnicy.

Chorobotwórczość. D. fragilis wywołuje u ludzi dientamebozę (dientamoebo- sis) przebiegającą jako zapalenie jelita grubego o różnym nasileniu. Nie obserwowano wnikania pasożyta w głąb ściany jelita.

Wykrywanie. W preparatach z luźnego lub płynnego kału, badanego natychmiast po jego oddaniu, w 0,9% roztworze chlorku sodu, spotyka się małe, bez wyraźnie oddzielonej ektoplazmy, poruszające się ruchem pełzakowatym trofozoity często pełzające po złuszczonych komórkach błony śluzowej jelita po dodaniu roztworu Lugola widoczne wodniczki jodofilne korzystne oglądanie preparatu w mikroskopie fazowo-kontrastowym. W preparatach utrwalonych płynem Schaudinna, barwionych hematoksyliną i eozyną, widoczne są 1 lub 2 charakterystyczne jądra (okrągłe, kariosom z kilku ziarnistości).

Zwalczanie. Odkażanie wody, odpowiedni stan higieniczny pomieszczeń sani-tarnych, częste mycie rąk zapobiegają zarażeniu.

Leczenie nie opracowane. Występowanie. Kosmopolityczny wiciowiec występujący w jelicie grubym w postaci trofozoitu i cysty. Prewalencja Ch. mesnili w Polsce wynosi ok. 5%.