Okres ciąży to nie tylko czas, w którym powinnyśmy skupiać się na maleństwu rosnącym pod naszym sercem. To także moment, w którym warto wykorzystać wolne chwile na to, by skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych.Wielu paniom może wydawać się, że przez 9 miesięcy nie będą mogły chodzić do kosmetyczki czy używać preparatów poprawiających urodę.Nic bardziej mylnego! Oczywiście nie wszystko w ciąży jest dozwolone, jednak istnieją bezpieczne sposoby na to, by mama była jeszcze piękniejsza niż jest. Zobaczcie, co jest polecane dla ciężarnych a czego jednak powinny unikać.
„Ciąża Ci służy”
Ileż razy usłyszałyście to powiedzenie? „Wyglądasz kwitnąco, ciąża Ci służy”. Rzeczywiście stan błogosławiony jak sama nazwa wskazuje, może być taki także dla urody ciężarnej. Z drugiej strony, zdarza się, że przyszłe mamy nie czują się dobrze w swojej skórze. Szalejące hormony mogą spowodować pogorszenie się stanu cery czy włosów. Ponadto zaczynamy większą uwagę przywiązywać nie tylko do smaków a i zapachów, które wydzielane przez kosmetyki mogą nas drażnić. Także ich skład może uczulać, dlatego w ciąży warto stosować te hypoalergiczne, przygotowywane na bazie naturalnych składników.
Przy wyborze kremów należy zwrócić szczególną uwagę na retinol, składnik ten może działać szkodliwie i wywołać wady u płodu, zatem wybierajmy te bez witaminy A.
Czego jeszcze należy unikać?
Najlepiej aby w pierwszym trymestrze powstrzymać się od zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż jest to czas organogenezy, czyli tworzenia się organów płodu. Warto więc ograniczyć użycie kosmetyków, tak, by rozwijające się maleństwo w brzuszku miało jak najmniejszy kontakt z substancjami chemicznymi. Zdecydowanie zabronione jest korzystanie z solarium czy nadmierne opalanie. Przebywanie na słońcu, także tym sztucznym, może prowadzić do wysuszenia skóry, rozszerzenia naczynek, a w rezultacie do powstania plam pigmentacyjnych. Ponadto może dojść do niebezpiecznego przegrzania organizmu i odwodnienia.
Do zabiegów, których należy unikać w ciąży, należą te z użyciem prądu czy ultradźwięków tj. sonoforeza, jonoforeza, kawitacja czy galwanizacja. Zrezygnować należy także z silnie złuszczających zabiegów na skórę, peelingów chemicznych, mikrodermabrazji czy drenażu limfatycznego. Zabiegi wyszczuplające czy likwidujące cellulit warto odłożyć na czas po urodzeniu malucha. Do listy zakazów należy dodać depilację woskiem czy pastą cukrową, która może spowodować trwałe rozszerzenie się naczynek pod wpływem wysokiej temperatury a tym samym powstanie żylaków. Jest to także świadome wystawianie się na ból, który w ciąży może być o wiele bardziej odczuwalny. Mówi się także o depilacji laserowej, która jest odradzana w czasie ciąży. Choć nie zbadano wpływu światła laseru na płód i jego rozwój, to nie można stwierdzić, że jest to zabieg w pełni bezpieczny i wolny od powikłań. Także z powodu zmian hormonalnych u ciężarnych trudno by było leczyć podrażnioną i mocno uwrażliwioną skórę już po laserze. Panie w ciąży powinny powstrzymać się od korzystania z sauny, biczy wodnych, gorących kąpieli czy jacuzzi. Zdecydowanie odradzane jest wykonywanie trwałych zmian w wyglądzie kobiety. Tatuaże i makijaż permanentny lepiej wykonać po ciąży jak również wszystkie zabiegi medycyny estetycznej, likwidowanie przebarwień i blizn.
Przyszłe mamy powinny uważać także na kosmetyki, które można kupić w drogeriach. Oprócz unikania witaminy A, należy omijać artykuły z dużą zawartością kwasu salicylowego czy tetracykliny (występujących w lekach i produktach przeciwtrądzikowych). Odradzane są także ftalany obecne często w lakierach do włosów, mydłach czy szamponach oraz triclosan posądzany o działanie rakotwórcze. Z bardziej swojsko brzmiących tj. kofeina (kremy) i amoniak (farby do włosów) także warto zrezygnować w okresie ciąży.
Zabiegi polecane w ciąży
Mimo wszystkich zakazów i ostrzeżeń na temat używania produktów kosmetycznych, istnieje szereg zabiegów pielęgnacyjnych, które nie stanowią zagrożenia dla przyszłych mam.
Powstało wiele mitów związanych np. z manicure i pedicure. Jeśli pomieszczenie, w którym wykonywany jest zabieg, będzie wietrzone a do jego przeprowadzenia nie będą używane silne związki chemiczne, to można przez cały okres ciąży korzystać z tego dobrodziejstwa. Jednym z lepszych metod na zrelaksowanie się, będzie skorzystanie z masażu. Polecane jest masowanie rąk i stóp, okolicy barków i szyi, mające charakter odprężający i usuwający napięcie. Niestety masaż w obrębie brzucha nie jest najlepszym pomysłem, gdyż może prowadzić do niepożądanych skurczów.
Do bezpiecznych zabiegów należą także te z użyciem naturalnych olejków czy naparów ziołowych do delikatnego oczyszczania cery. Różnego rodzaje odżywcze maseczki czy farbowanie henną brwi i rzęs także nie stanowi zagrożenia dla przyszłych mam. W okresie ciąży warto od samego początku pomyśleć o możliwości pojawienia się rozstępów. Oprócz stosowania specjalistycznych kremów dla ciężarnych, można dodatkowo delikatnie szczypać brzuszek po posmarowaniu go olejkiem, by skóra lepiej dostosowała się do jej naciągnięcia. Tu jednak najważniejsza będzie systematyczność, takie czynności powinny być wykonywane codzienne, by przyniosły jak najlepszy efekt. Coraz częściej w gabinetach kosmetycznych można skorzystać ze specjalnych pakietów dedykowanych ciężarnym.
Pamiętamy, że ciąża to stan fizjologiczny, nie choroba i jeżeli rozwija się prawidłowo, a przyszła mama czuje się dobrze, to powinna skupić się na pielęgnacji ciała, głównie jego nawilżeniu i relaksie.