Urlop wychowawczy przysługuje obojgu rodzicom, których staż pracy wynosi minimum 6 miesięcy kalendarzowych i są pracownikami w rozumieniu kodeksu pracy. Maksymalny czas urlopu wynosi 3 lata i można z niego skorzystać do momentu ukończenia przez dziecko 4 roku życia. Jest to szczególny okres w życiu każdego dziecka – poświęcenie dużej ilości czasu na wychowanie malucha z pewnością zaprocentuje w przyszłości.
Co warto wiedzieć o urlopie wychowawczym?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że urlop wychowawczy jest bezpłatny. Co prawda istnieje tzw. zasiłek wychowawczy, jednak aby z niego skorzystać należy spełniać kilka warunków. Jednym z nich jest limit w dochodzie na osobę w rodzinie, który nie może przekraczać 504 zł.). Dodatek socjalny wynosi wówczas 400 zł na dziecko i jest wypłacany przez 2 lata. Urlop wychowawczy zapewnia wiele przywilejów. Rodzic nie może być wtedy zwolniony z pracy, a składki na ubezpieczenie emerytalne pokrywa za nas państwo. Należy jednak pamiętać, że osoba korzystająca z urlopu wychowawczego, która otrzymuje zasiłek socjalny nie może w tym czasie podjąć żadnej pracy zarobkowej. W przeciwnym wypadku traci prawo do dodatku finansowego.
Ubieganie się o urlop wychowawczy
Ubiegając się o urlop wychowawczy należy złożyć stosowny wniosek do obecnego pracodawcy nie później niż dwa tygodnie przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Pracodawca ma obowiązek udzielenia zgody na urlop wychowawczy, jeżeli rodzic jest zatrudniony na umowę o pracę (umowy cywilnoprawne nie upoważniają do otrzymania urlopu wychowawczego).
Czy warto z tego skorzystać?
Pierwsze lata życia dziecka są bardzo istotne z wychowawczego punktu widzenia. To właśnie w tym okresie maluch uczy się i bada otaczający go świat, rozwija swój charakter i stosunek do innych ludzi. Zaniedbanie w tej materii może odbić się głęboką czkawką na relacji pomiędzy dzieckiem, a rodzicem. Wielu psychologów uważa, że dzieci, które dorastały w kochającym i szczęśliwym domu o wiele lepiej radzą sobie w dorosłym życiu. Dlatego niezwykle istotne jest, aby poświęcić naszemu maluchowi możliwie jak najwięcej cennego czasu i uwagi.