W czasie życia płodowego
W czasie życia płodowego krew utleniona z .przedsionka prawego przepływa przez otwór owalny w przegrodzie międzyprzed- sionkowej do przedsionka lewego. Niekiedy po urodzeniu dziecka otwór ten nie zarasta i wówczas krew żylna z prawego przedsionka miesza się z krwią tętniczą przedsionka lewego. Następstwem tego jest sinica i duszność. Niekiedy dziecko nie jest zdolne do najmniejszego wysiłku, zaczyna się wówczas dusić i może nawet stracić przytomność.
Przewód Botala jest połączeniem między tętnicą płucną a aortą, przez który w życiu płodowym krew przepływa z komory prawej do aorty, omijając krążenie płucne. Niezarośnięcie tego przewodu powoduje podobne zaburzenia, jak niezarośnięcie otworu owalnego.
Zwężenie tętnicy płucnej lub aorty powoduje wzrost oporów dla serca i znacznie upośledza jego pracę. Prócz wymienionych spotykamy wiele innych, bardziej złożonych wad wrodzonych serca.
W mechanizmie powstawania owrzodzenia
W mechanizmie powstawania owrzodzenia zasadniczą rolę odgrywają trawiące właściwości soku żołądkowego. Wrzód żołądka nazywamy z tego powodu często wrzodem trawiennym.
Jak można wytłumaczyć jednak fakt, że w warunkach fizjologicznych nie powstają owrzodzenia w błonie śluzowej żołądka, mimo wydzielania soku żołądkowego? Czynnikiem ochronnym jest warstwa śluzu pokrywająca ściany żołądka. Poza tym błona śluzowa żołądka ma duże właściwości regeneracyjne.