Rate this post

W poprzednim artykule opisaliśmy rodzaje butelek ze względu na ich kształt i materiał, z którego są wykonane. Wybór odpowiedniego produktu na tym jednak się nie kończy – przed nami jeszcze kilka możliwości wyboru smoczka, warto też zastanowić się nad butelkami ze specjalnymi funkcjami. Zapraszamy do naszego mini-przewodnika.

SMOCZEK

Materiał

Obecnie na rynku dostępne są dwie opcje – smoczki kauczukowe oraz silikonowe. Pierwsze z nich mają charakterystyczną, ciemnożółtą barwę, drugie są przezroczyste i bardziej błyszczące. Jednak różnica w kolorze to nie wszystko. Wybierając pierwszy rodzaj smoczka mamy pewność, że dziecko go nie przegryzie – jest to bowiem materiał bardziej wytrzymały. Z tego właśnie powodu bardziej polecany jest niemowlętom starszym, zwłaszcza ząbkującym, które gryzieniem masują sobie dziąsła. Dla noworodków, karmionych głównie piersią, polecany jest smoczek silikonowy – nie ma smaku i zapachu charakterystycznego dla kauczuku.

Kategoria wiekowa

To oznaczenie na smoczku (najczęściej są to cyfry) informujące o szybkości przepływu. I tak, najmniejsze, zwykle oznaczają smoczki dla noworodków – dziurka w nich jest bardzo malutka, co zapobiega krztuszeniu się malca. Z kolei dla starszaka picie z tak „powolnego” smoczka może być irytujące.

Uwaga! Dość ryzykownym pomysłem jest samodzielne przekłuwanie smoczka bądź powiększanie dziurki – zwłaszcza w smoczkach silikonowych, które po takich zabiegach pękają. Warto zaufać producentom i wybrać rozmiar otworu w smoczku zgodnie z zaznaczonym na opakowaniu wiekiem niemowlęcia.

Kształt

Smoczek anatomiczny – czyli dopasowany do kształtu wnętrza ust dziecka. Zapobiega on wadom zgryzu, przypomina kształtem kobiecy sutek (co ma znaczenie, gdy karmienie piersią jest priorytetem).

Smoczek prosty – wydłużony. Rzadziej „pasuje” niemowlętom, ponieważ ze względu na swoją długość może utrudniać ssanie – maluszek będzie starał się jak najszybciej przełknąć napływające mleko.

Smoczek dynamiczny – bardziej, niż anatomiczny przypomina kształtem kobiecą brodawkę. Ponadto, smoczek ten nawet „zachowuje” się podobnie – wyciąga się w trakcie ssania i wraca do pierwotnej postaci po zaprzestaniu przez dziecko jedzenia.

DODATKOWE FUNKCJE

Zapobieganie kolkom

Kolki to problem znany i powszechny, dlatego też producenci prześcigają się w wymyślaniu specjalnych cech butelki, które pozwolą na uniknięcie tej dolegliwości. Przyjmuje się, że przyczyną kolki jest połykanie przez dziecko zbyt dużych ilości powietrza – dlatego nowe produkty do karmienia są przekrzywione albo mają specjalny system odpowietrzający. Jeśli i nasz malec codziennie płacze z powodu napiętego brzuszka, warto wypróbować ten rodzaj butelki.

Czujnik ciepła

Pozwala na uniknięcie podania dziecku zbyt gorącego posiłku. Ułatwienie to polega na ostrzegawczym, czerwonym kolorze rurki odpowietrzającej – kiedy temperatura mleka czy herbaty jest zbyt wysoka.

Samosterylizacja

Niestety, nie oznacza to samodzielnego mycia się i suszenia butelki – a szkoda. Niemniej, samo wlanie do naczynia odrobiny wody i włożenie go do mikrofalówki dla uzyskania sterylności to dodatek, za który warto zapłacić odrobinę wyższą cenę.

EXTRA AKCESORIA

Ułatwiające skomplikowane życie rodziców choć w minimalnym stopniu. Na co możemy liczyć, jeśli chodzi o butelki?

Uchwyty do trzymania – sprawią, że samodzielnie pijącemu smykowi butelka nie będzie wypadała z rąk.

Odkręcane dno – umożliwi bardzo dokładne umycie butelki, nawet przy trochę skomplikowanym jej kształcie.

Termos – rzecz przydatna na spacerach. Podczas zimowych – utrzyma mleko w wyższej temperaturze, w czasie letnich wyjazdów – zapobiegnie podgrzaniu chłodnych napojów.