Rate this post

Twoje dziecko wskazuje swoim zachowaniem na problemy ze wzrokiem? A może profilaktycznie chcesz skontrolować ten niezwykle ważny zmysł? Przed udaniem się do okulisty dowiedz się, o jakich zaburzeniach wzroku może powiedzieć ci lekarz i jakie są ich objawy.

JEST WADA, CZY JEJ NIE MA?

Niewielu rodzicom przychodzi go głowy pomysł zbadania trzy- czy czterolatka pod kątem prawidłowego widzenia. Sądzimy, że nie ma takiej potrzeby – dziecko przecież samo by nam powiedziało, gdyby coś było „nie tak”. Warto jednak podkreślić niezwykle ważną rzecz – maluch, który od początku jest np. krótkowidzem, nie ma punktu odniesienia do „prawidłowego widzenia” – innymi słowy, nie wie, że ma wadę, ponieważ nigdy nie widział dobrze. Dlatego okuliści zachęcają do przyprowadzania swoich pociech, jak tylko te będą w stanie współpracować w gabinecie lekarskim. Taka kontrola pomoże zapobiec pogłębianiu się wady wzroku.

Uwaga! Na kontrolę wzroku powinny być zaprowadzone zwłaszcza te dzieci, których rodzice muszą z różnych względów nosić okulary lub szkła kontaktowe – wady wzroku są bowiem dziedziczne.

Jakie zaburzenia tego niezwykle ważnego zmysłu występują u dzieci i w jaki sposób się objawiają?

1. Krótkowzroczność

Przy tym typie zaburzenia dziecko widzi prawidłowo tylko z bliska. Spowodowane jest to zbyt długą gałką oczną albo za mocno wypukłą rogówką, która załamuje światło. Ostatecznie, obraz powstaje przed siatkówką a nie na niej. Jak w tym przypadku zachowuje się dziecko?

Mruży oczy, próbując ujrzeć coś z daleka.
Siada blisko telewizora, a upomniane – oglądając z daleka, szybko się nudzi.
„Wciska nos” w książeczkę, pochyla się nad puzzlami.

2. Dalekowzroczność

Zwana także nadwzrocznością, wada ta istnieje już u niemowląt – jednak z czasem zanika. U niektórych dzieci jest inaczej – powodem jest zbyt krótka gałka oczna albo zbyt płaska rogówka. W efekcie, analogicznie, jak w przypadku krótkowzroczności, obraz pada nie tam, gdzie powinien – czyli na siatkówkę, ale tuż za nią. Jak może zachowywać się dziecko z taką wadą wzroku?

Ma kłopoty z czytaniem i pisaniem (u starszych dzieci). Niestety, czasem zdarza się, że rodzice kładą to na karb lenistwa, podczas gdy dziecko po prostu nie potrafi dostrzec koniecznych szczegółów.
Skarży się na bóle głowy.
Nie lubi zabaw, które polegają na dostrzeganiu szczegółów – rysowania, układania puzzli czy obrazków.

3. Astygmatyzm

W znacznej większości przyczyną astygmatyzmu, czyli zniekształconego widzenia, jest nieregularny kształt rogówki oka. W takim przypadku wiązka, która wpada do oka, nie skupia się na jednym punkcie siatkówki (jak przy prawidłowym widzeniu), lecz dwóch. W efekcie powstaje nieostry obraz. W jaki sposób astygmatyzm objawia się u dziecka?

Maluch często przekrzywia głowę, próbując „wyłapać” ostrość obrazu.
Dziecko narzeka na bóle głowy, często mruży oczy.
Można z łatwością zauważyć, że dziecko nie lubi zabaw stymulujących funkcje wzroku – unika rysowania, przeglądania książeczek, a w późniejszym wieku – czytania i pisania.
Uwaga! Jeśli astygmatyzm występuje w młodym wieku (3-4 lata) i nie podejmowane są żadne próby korekcji wzroku, w przyszłości może dojść do niedowidzenia jednego lub obydwu oczu.

4. Niedowidzenie

Zwane także różnowzrocznością. Polega ono na różnicy prawidłowości widzenia w obu oczach (w jednym wada może być duża, w drugim bardzo mała). Niedowidzeniu czasem towarzyszy zez – jest to spowodowane tym, że „słabsze” oko przestaje pracować tak intensywnie, jak drugie.

CO MOŻE ZALECIĆ OKULISTA?

W przypadku niedowidzenia lekarz może wskazać konieczność zastosowania specjalnych okularów – w których jedna szybka (ta od lepiej działającego oka) jest zasłonięta. Ma to zmusić gorzej pracujący narząd do intensywniejszej pracy.

Jeśli dziecko ma astygmatyzm – rozwiązaniem będzie noszenie okularów ze szkłami cylindrycznymi.

W przypadku krótkowzroczności oraz dalekowzroczności lekarz zaleci noszenie okularów lub szkieł kontaktowych (u starszych dzieci). Czasem, gdy smyk ma 3-4 lata i cierpi na niewielką dalekowzroczność, lekarz może zalecić tylko regularne kontrole celem sprawdzenia, czy wada ulega wycofaniu.

KRÓTKA WIZYTA, DUŻO KORZYŚCI

Pamiętaj – jeśli twoje dziecko wykazuje objawy problemów ze wzrokiem, koniecznie trzeba malca zbadać. Lekceważenie objawów nie tylko przysparza smykowi różnych problemów, ale też sprzyja powstaniu jeszcze większych wad.