Rate this post

Torebka kopulacyjna

 

Samiec ma 5-9 mm długości i 0,3 mm średnicy. Torebka kopulacyjna dłuższa niż szersza, a ramiona żeberka grzbietowego nie rozgałęziają się dalej, w przeciwieństwie do A. duodenale (ryc. 4.56).

Samica ma 9-13 mm długości i 0,4 mm średnicy. Szpara sromowa leży po stronie brzusznej blisko końca przedniej połowy ciała. Ogon stanowi wydłużony stożek.

Omawiany nicień wytwarza inhibitor agregacji płytek krwi (substancja hamująca krzepnięcie krwi) oraz acetylocholinoesterazę, dysmutazę ponadtlenkową,

S-transferazę glutationową i enzymy rozkładające przeciwciała (substancje wpływające na działanie układu odpornościowego).

Jaja o cienkiej skorupce mają 64-76 |im długości i 35-40 |im średnicy. Samica składa dziennie ok. 10 tys. jaj (mniej niż A. duodenale). Rozwój jaj odbywa się po-dobnie jak u A. duodenale, z tym że larwy N. americanus są mniej wytrzymałe na suszę, chociaż optymalne warunki ich rozwoju istnieją w wyższej temperaturze otoczenia.

Chorobotwórczość. Przebieg i objawy nekatoriozy (necatoriosis) są podobne, choć nieco łagodniejsze niż ankylostomozy.

Wykrywanie. Koproskopowe badanie kału pozwala wykryć jaja i larwy. Zwalczanie. Patrz A. duodenale.

Występowanie. Nicień (kilkanaście gatunków) pasożytujący głównie w dwunastnicy i jelicie cienkim u ludzi, zwierząt kopytnych i gryzoni, w Azji, Afryce i Japonii, gdzie zarażonych jest do 80% populacji.

Budowa i rozwój. Dojrzałe nicienie mają 3,8-9,0 mm długości i 0,07-0,1 mm średnicy. Otwór gębowy otoczony 3 wargami prowadzi do słabo rozwiniętej torebki gębowej.