Rate this post

Sen jest bardzo istotnym elementem życia każdego człowieka. Jest to czas odpoczynku i regeneracji, a to ile czasu należy na niego przeznaczyć uzależnione jest od wieku, płci, stylu życia i indywidualnych potrzeb danej osoby. Sen kobiety w ciąży jest, szczególnie istotny zarówno dla niej samej, jak i rozwijającego się w jej łonie dziecka.
Potrzeba snu
Ciężarne w drugim i trzecim trymestrze ciąży potrzebują coraz więcej snu i jest to całkowicie naturalne. Wraz z rozwojem płodu zmienia się bowiem organizm kobiety – wzrasta ilość krwi, która musi zostać obsłużona przez serce i nerki oraz powiększa się masa ciała. Wszystko to wpływa na zwiększenie ilości potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania energii.
Trudności z zasypianiem
Wiele kobiet w ciąży może doświadczyć problemów z prawidłowym odpoczynkiem w nocy. Rosnący płód i zmieniające się ciało utrudnia znalezienie odpowiedniej, wystarczająco komfortowej pozycji w łóżku. Ciężarne mają przez to problem zarówno z zaśnięciem, jak i bezproblemowym przespaniem całej nocy. Kobietom w ciąży, zatem zaleca się ułożenie na boku, które zmniejsza uczucie nacisku na obręcz biodrową. Podparcie brzucha dodatkową poduszka i włożenie drugiej między kolana z pewnością pomoże w poszukiwaniu wygody i ułatwi nocna regenerację.
Nieprzespane noce

Paniom w ciąży czasami trudno o nieprzerwany, całonocny sen. Problemy z ułożeniem kumulują się z kolejnymi niedogodnościami i przerywnikami.

Nerki w okresie ciąży zmuszone są przefiltrować większą ilość krwi, co zmusza do częstszych wizyt w toalecie, a dodatkowo powiększona macica naciska na pęcherz zmuszając do wypróżniania się także w nocy. Po oddaniu moczu wiele przyszłych matek ma problemy z ponownym zaśnięciem.

Z powodu większego zapotrzebowania na krew w organizmie ciężarnej serce zmuszone jest do wytężonej pracy. Abu dotrzeć do wszystkich komórek w ciele mamy i odżywić odpowiednio dziecko jego praca jest przyspieszona, co stanowi kolejną przeszkodę w zaznawaniu odpowiedniej ilości nocnego odpoczynku.

Wraz ze wzrostem dziecka i powiększaniem się tym samym macicy organy wewnętrzne kobiety narażone są na większy nacisk. Takiemu ulegają także płuca, przez co u ciężarnych mogą wystąpić duszności i spłycony oddech utrudniający sen.

Wyjątkowo nieprzyjemnymi przypadłościami uprzykrzającymi życie przyszłych mam są zaparcia i zgaga. Tak jak płucom brakuje nieco miejsca, tak i żołądek ulega większemu naciskowi i pojawia się refluks cofający kwaśne treści do przełyku. Dodatkowo zmniejsza się perystaltyka jelit i spożyty pokarm zalega w nich powodując zaparcia.

Wiele kobiet w ciąży zmaga się z nocnymi skurczami i bólami kończyn, które także mogą przerywać sen. Są one wynikiem niedoborów pewnych składników odżywczych. Zapobiec im można jednak uzupełniając dietę o magnez, potas, wapń i witaminy B, które znajdują się m.in. w bananach, fasoli, orzechach i nabiale. Pomocna mogą okazać się także masaże wodą – naprzemienne używanie ciepłego i chłodnego prysznica.
Dlaczego sen jest tak ważny?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że będąc wypoczętym i zrelaksowanym łatwiej się skupić na wykonywanych zadaniach. Sen jest też metoda resetu i oczyszczenia umysłu. W jego trakcie porządkują się zdobyte za dnia informacje. Pomaga też wzmocnić system odpornościowy, jest korzystny dla wyglądu skóry, podnosi koncentrację i co najważniejsze, poprawia nastrój. Aby zregenerować neurony potrzeba jednak co najmniej 90 minut nieprzerwanego snu.

Przyszłym matkom potrzeba go jednak znacznie więcej, ich organizm jest obecnie poddawany wielu zmianom, bodźcom i przeżyciom. Dodatkowo wiele ciężarnych stresuje się nadmiernie wyzwaniami, które na nie czekają. Zdenerwowanie i brak prawidłowej regeneracji nie sprzyja rozwojowi płodu. Zdrowy organizm matki jest niezbędny dziecku do wzrostu i prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli przyszła mama będzie permanentnie zmęczona i niewyspana to z pewnością poczuje to też dziecko.