Skóra niemowląt jest bardzo delikatna, dlatego łatwo może dojść do jej podrażnienia, np. w przypadku długiego kontaktu z mokrą pieluszką. Powstaje wówczas rumień pieluszkowy, nazywany także pieluszkowym zapaleniem skóry. Przypadłość ta zdarza się u dzieci bardzo często, nie należy jej jednak bagatelizować, bo może doprowadzić do bardzo bolesnych dla dziecka zmian skórnych.
Przyczyny
Rumień pieluszkowy mogą wywołać różne czynniki, np. ciągle wilgotna skóra i jej kontakt z obecnym w moczu amoniakiem, a także innymi związkami drażniącymi, znajdującymi się w moczu i stolcu, słaby dopływ powietrza do skóry (zbyt ciasna, szczelna pieluszka), czy jej ocieranie się o ubranko lub pieluszkę. Problemy mogą pojawić się zwłaszcza po 7 miesiącu życia, gdy do diety maluszka wprowadza się dużo nowych składników. Zwiększa się więc także ilość substancji, które, wydalone w kale, mogą podrażnić pupcie maluszka.
Objawy
Rumień pieluszkowy pojawia się najczęściej na tych częściach ciała niemowlęcia, które stale mają kontakt z moczem – u dziewczynek najbardziej zagrożone są więc pośladki, a u chłopców okolice prącia.
Ponieważ istnieje kilka odmian pieluszkowego zapalenia skóry, także objawy są zróżnicowane. Mogą więc wystąpić:
· zaczerwienienia skóry (np. wokół odbytu lub w miejscach, w których skórę podrażnia ubranko, czy brzeg pieluszki),
· jaskrawoczerwone plamy w okolicach pachwin,
· pęcherzyki: ropne lub przezroczyste, które po pęknięciu zasychają w postaci żółtych lub żółtawobrązowych strupków,
· łuszczenie się skóry.
W przypadkach zaawansowanego zapalenia skóry i gdy doszło do zakażenia grzybami, albo bakteriami na skórze pojawia się biały lub żółtozielony nalot. Należy wówczas koniecznie skontaktować się z lekarzem. W niektórych przypadkach konieczne może być nawet leczenie antybiotykiem.
Zapobieganie i leczenie
Co robić, by nie dopuścić do powstania u dziecka pieluszkowego zapalenia skóry? Przede wszystkim należy często zmieniać pieluszki. Co prawda pieluchy jednorazowe wchłaniają mocz, ale znajduje się on nadal bardzo blisko skóry dziecka, zwiększa się więc ryzyko jej podrażnienia substancjami powstającymi przy rozkładzie moczu. Jeśli rumień już się pojawił, trzeba zmieniać pieluszki zawsze, gdy zachodzi podejrzenie, że mogą być mokre. Przy przewijaniu należy dokładnie oczyścić skórę, zwracając uwagę na zagłębienia (w pachwinach, fałdkach skóry), wytrzeć ją do sucha (to bardzo ważne!) i posmarować ochronnym preparatem (kremem, wazeliną lub innym środkiem, zaleconym przed pediatrę). Maść ochronna ograniczy bowiem wnikanie mocznika w skórę.
Uwaga: delikatną skórę dziecka może podrażnić także zbyt często stosowane mydło. Dlatego nawet mydełka dla niemowląt lepiej używać tylko raz dziennie – podczas kąpieli. W przypadku silnego zabrudzenia skóry stolcem zazwyczaj wystarcza obmycie dziecka w wanience z samą wodą.
Ważne jest także dopasowanie odpowiedniego rozmiaru pieluszki – gdy będzie ona zbyt przylegać do ciałka, ograniczy dostęp powietrza. Jeśli często zdarzają się podrażnienia skóry niemowlęcia, może warto wypróbować pieluszki innych firm? Gdy już pojawił się rumień, można robić na zewnętrznej stronie pieluszek delikatne dziurki, przez które powietrze będzie mogło docierać do skóry maluszka. Najlepiej także jak najczęściej umożliwiać skórze swobodne oddychanie, czyli nie zakładać maluszkowi pieluchy. Można na przykład podłożyć mu pod pupcie kilka tetrowych pieluszek i ceratkę i jeśli w pokoju jest ciepło, pozwolić dziecku tak zasnąć.
Rumień pieluszkowy zazwyczaj znika po około dwóch dniach. Jeśli jednak domowe sposoby nie zmniejszą jego objawów lub jeśli na skórze pojawią się pęcherze lub ropnie, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.