Rate this post

Niezależnie od tego, jaki wynik pragniemy ujrzeć na teście ciążowym, po jego ukazaniu się często zadajemy sobie pytanie – czy to na pewno wiarygodna informacja? Na forach internetowych można znaleźć wiele różnych opinii, po których przeczytaniu tak naprawdę w dalszym ciągu wiemy… niewiele. Wyjaśniamy zatem, w jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do pomyłki testu ciążowego.

JAK DZIAŁA TEST CIĄŻOWY?

Działanie testu ciążowego opiera się na wykryciu w moczu hormonu białkowego o nazwie gonadotropina kosmówkowa. Jest on wytwarzany przez zagnieżdżający się w macicy zarodek. Dzięki prostemu mechanizmowi działania, test ciążowy daje kobiecie komfort wykonania (wystarczy nanieść kilka kropel moczu w odpowiednie zagłębienie na teście lub zamoczyć pasek) oraz pełną prywatność – test jest bowiem przeznaczony do użytku domowego.

99,9

To procent wiarygodności wielu testów ciążowych. Jednak, o czym czasem zapominamy, test ciążowy, by prawdziwie wskazał nam nasze „być albo nie być” musi być wykonany prawidłowo. Aby uzyskać maksimum prawdopodobieństwa uzyskania rzeczywistego wyniku, musimy wykonać test:

po upływie terminu miesiączki

To bardzo ważne kryterium. Jedną z najczęstszych przyczyn „pomyłki” testu ciążowego jest wykonanie go zbyt wcześnie. Czasem sądzimy, że skoro ciąża jest, to test ją wskaże i już. Niestety, jest inaczej – hormon gonadotropiny kosmówkowej, by został wystarczająco „wychwycony” przez test, musi mieć odpowiednie stężenie. Jeśli zatem kobieta jest w piątym tygodniu ciąży, to choć rzeczywiście nosi w sobie dziecko, test może tego nie wskazać.

Czasem pomyłka testu ciążowego polegająca na niewykazaniu istniejącej ciąży zdarza się nawet po upływie terminu miesiączki. Zdarza się tak, jeżeli doszło do przesunięcia owulacji i do zapłodnienia później, niż bywa to w tradycyjnym cyklu. Dlatego zaleca się powtórzenie testu, jeśli miesiączka nadal nie występuje.

z porannego moczu

Ta wytyczna także ma związek z odpowiednim stężeniem hormonu gonadotropiny kosmówkowej w moczu kobiety ciężarnej. Producenci testów ciążowych polecają poranne testowanie, ponieważ po kilku godzinach bez wizyty w toalecie mamy pewność, że mocz ma odpowiednio wysokie stężenie. Jeśli kobieta we wczesnej ciąży wypije duże ilości płynów, a następnie wykona test, może on wskazać wynik fałszywie ujemny – ponieważ mocz jest zbyt rozrzedzony.

nieprzeterminowany

Przeterminowany test ciążowy może dać fałszywy wynik lub nie wskazać go w ogóle. Dlatego lekarze ginekolodzy radzą, by dokładnie sprawdzać terminy ważności kupowanych testów i nie używać tych, które od bardzo długiego czasu leżą w naszej apteczce.

Zadbanie o prawidłowe wykonanie testu ciążowego jest niezwykle ważne nie tylko dla samej wiedzy o tym, czy kobieta spodziewa się dziecka, czy nie. Pamiętajmy, że wiadomość o ciąży bardzo często idzie w parze ze zmianą trybu życia, między innymi z bardzo istotnym zaprzestaniem palenia tytoniu oraz picia alkoholu.

WYNIK FAŁSZYWIE DODATNI?

O ile pomyłki testów ciążowych polegające na niewykryciu istniejących ciąży zdarzają się dość często, o tyle błędne wskazanie na ciążę jest już rzadkością. Może się jednak zdarzyć, kiedy kobieta wykonująca test przyjmuje leki zawierające gonadotropinę kosmówkową (najczęściej w trakcie leczenia bezpłodności lub depresji), ma usunięty jajnik albo właśnie jest w okresie okołomenopauzalnym.

MITY NA TEMAT TESTÓW CIĄŻOWYCH

Wokół tego niezwykle ważnego „testowania” powstało wiele mitów. Jednym z nich jest ten mówiący o znaczeniu intensywności dwóch kresek na ciążowym teście. Wciąż można spotkać się z opinią, że o ciąży „mówią” dwie grube, intensywnie czerwone kreski. Tymczasem, co podają już nawet producenci na opakowaniach swoich produktów, kreska w polu oznaczonym jako „T” (testowe) może być znacznie bledsza od tej, która kontroluje poprawne działanie testu („C”). Ponadto, nieprawdą jest także, że na wynik testu wpływa spożywanie alkoholu, palenie papierosów lub zażywanie antybiotyków.

Jeśli mimo kilkukrotnego wykonania testu ciążowego nadal masz wątpliwości co do wiarygodności wyniku, możesz zdecydować się na wykonanie badania krwi. Daje ono pełne wyjaśnienie sytuacji już po 6 dniach od zapłodnienia.