Rate this post

Obecnie coraz więcej się słyszy o świadomym rodzicielstwie oraz o planowaniu ciąży. Tak więc jest to decyzja, której nie podejmuje się z dnia na dzień, lecz poprzedzona jest licznymi przemyśleniami i rozmowami. Niewątpliwie potwierdza to dojrzałość przyszłych matek i ojców, którzy pragną dołożyć wszelkich starań, aby ich dziecko było zdrowe i mogło prawidłowo się rozwijać. Wręcz książkowym przykładem planowania rodziny jest zadbanie o sferę fizyczną, emocjonalną i duchową przyszłych rodziców. Harmonia pomiędzy tymi trzema obszarami potwierdza fakt, iż rodzice zrobili wszystko co w ich mocy, zarówno przed poczęciem oraz żeby ich potomek w okresie płodowym miał dostarczone wszystkie niezbędne witaminy i minerały potrzebne do funkcjonowania.

Ciąża to niewątpliwie liczne zmiany w życiu oraz w dotychczasowych nawykach. Dobrze, jeśli poczęcie nowego życia poprzedzi odpowiednie przygotowanie. Jednym z ważniejszych elementów jest troska o kondycję fizyczną, co będzie miało równie istotne znaczenie w stanie błogosławionym jak i po rozwiązaniu. Istotne są także nawyki żywieniowe i to nie tylko mamy, ale i taty. Chodzi oto, aby dieta była zbilansowana i zdrowa. Należy ograniczyć, jeśli nie wyeliminować produkty zawierające znaczną liczbę konserwantów oraz biały cukier i mąkę. Jeśli chodzi o żywienie, warto stosować zasadę 5 U:

urozmaicenie,

uregulowanie,

umiarkowanie,

unikanie i

uzupełnianie płynów.

W przypadku urozmaicania chodzi o to, aby w ciągu tygodnia na obiad pojawiła się minimum 2 razy ryba, 1-2 razy mięso oraz 2 razy rośliny strączkowe. Z kolei w ciągu dnia: 3 razy warzywa i tyle samo produkty zbożowe, 1-2 razy owoce i 1 raz nabiał. Uregulowanie to również ujednolicenie godzin spożywania posiłków. Umiarkowanie to ograniczenie spożywanej soli i kontrola zjadanych porcji, unikanie dotyczy cukrów prostych i kwasów tłuszczowych. Uzupełnianie płynów to picie odpowiedniej dawki dziennej. Warto jeść produkty bogate w kwasy omega-3, a przede wszystkim trzeba zapomnieć o wszelkich używkach, które negatywnie oddziałują na matkę, dziecko, ale także na nasienie i proces prokreacji. Toksyny, których źródłem są papierosy, zwiększają ryzyko poronienia czy oddzielenia się łożyska, ale także mogą przyczynić się do urodzenia dzieci o niewielkiej wadze, problemach emocjonalnych lub koncentracyjnych.

Przyszła mama powinna kilka miesięcy przed poczęciem rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego. Jest to bardzo ważne, aby zapobiec wadom układu nerwowego u dziecka, ale i żeby wpłynąć na ich wagę i rozwój. To także szereg korzyści zarówno dla kobiety jak i dziecka. Kwas foliowy, czyli witamina z grupy B, chroni organizm przed nowotworami, zwłaszcza przed rakiem szyjki macicy. Jeśli chodzi o dzieci, odpowiada on za układ sercowo-naczyniowy, oddziałuje na mózg, wpływa na prawidłowe działanie wątroby, jelit i żołądka oraz pobudza procesy krwiotwórcze. Niestety kwas foliowy znajdujący się w warzywach to za mało, dlatego warto pomyśleć o jego odpowiednim substytucie, który będzie zapobiegał wadom płodu. Naprzeciw oczekiwaniom wychodzi Symnatal Pro Baby®, zawierający rekomendowaną dawkę dzienną, która wynosi 600 mcg. Dzięki temu można spać spokojnie, ponieważ Wasze kochane maleństwo otrzymuje wszystkie niezbędne substancje do prawidłowego rozwoju. Co jeszcze powinno poprzedzić proces poczęcia? Zaleca się unormowanie wagi ciała, aby nie była ani za duża, ani za mała, gdyż w jednym jak i w drugim przypadku może dojść do trudności podczas poczęcia lub w trakcie ciąży. W przypadku otyłości dodatkowe kilogramy (a pewnie będzie ich około 10) zwiększą zagrożenie choroby nadciśnieniowej czy zatorowo-zakrzepowej, ale również mogą wywołać przyspieszony poród. Jeśli stosujecie środki hormonalne, dobrze jeśli z nich zrezygnujecie minimum na 3 miesiące przed zapłodnieniem, aby organizm mógł się uregulować. Świadome rodzicielstwo to także przeprowadzenie podstawowych badań stomatologicznych i ginekologicznych a także konsultacje ze specjalistami, od których przyjmujesz leki na przewlekłe dolegliwości. O ile wcześniej nie miało miejsca szczepienie przeciwko różyczce lub żółtaczce typu B, warto o tym pomyśleć. Przed zajściem w ciążę, powinno się wykonać badania na anemię, obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie , poziom glukozy, zrobić cytologię, posiew z szyjki macicy i pochwy, należy określić grupę krwi rodziców, przebadać tarczycę oraz skontrolować obecność przeciwciał cytomegalii. Jeśli wcześniej poroniłyście lub Wasza ciąża nie należała do najłatwiejszych, przed poczęciem skonsultujcie się z ginekologiem. Ważne, aby poszukać lekarza, do którego będzie się miało zaufanie i który będzie potrafił zagwarantować poczucie bezpieczeństwa.

Ciąża to jeden z najwspanialszych momentów życia. Dobrze, kiedy poprzedzona jest ona fazą planowania i odpowiedniego przygotowania. Dzięki temu możecie powiedzieć, że dołożyliście wszelkich starań, aby Wasze maleństwo urodziło się zdrowe. Tak więc pamiętajcie, że to, jak dbacie o siebie i o swój organizm, oddziałuje na dziecko. Zwracajcie uwagę na swoją dietę, ale również serwujcie swojemu organizmowi codzienną dawkę kwasu foliowego, który jest niezbędnym elementem do prawidłowego rozwoju.