Rate this post

Chcę być mamą! Chcę być tatą! W życiu większości z nas wreszcie nadejdzie taki moment, w którym pomyślimy o macierzyństwie albo o… tacierzyństwie. Jeżeli poczujemy ten instynkt i będziemy chcieli założyć pełnoprawną rodzinę, warto się do tego przygotować. Jest kilka spraw, o których można pomyśleć jeszcze przed zajściem w ciążę. To ważne, ponieważ organizm przyszłej mamy powinien przygotować się do zmian, które na pewno będą znaczące. Czy powinnam iść do lekarza? Stosować odpowiednia dietę? A może mój partner powinien się przebadać? Rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy, jak dobrze zaplanować ciążę.

Konsultacje medyczne
Zaraz po rozmowie z partnerem i przemyśleniu tego, czy rzeczywiście chce się mieć dziecko i jest się na to gotowym, powinnyśmy udać się do lekarza. Pierwszym specjalistą powinien być ginekolog, który wykona cytologię. Podpowie on także przyszłej mamie, jakie szczepienia i badania powinna obowiązkowo wykonać. Ponadto lekarz zrobi wywiad, który wyjawi wszystkie czynniki, które mogłyby mieć wpływ na Twoją płodność.

Nie bez znaczenia będzie także porada u lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli razem z partnerem przedstawicie mu chęć zajścia w ciążę, najprawdopodobniej przepisze skierowanie na badanie krwi. Ciąża może pogłębić niedokrwistość czy niedobór żelaza. Jeżeli będzie taka potrzeba, specjalista przepisze Ci odpowiednie minerały do zażywania. Niezwykle ważne jest przyjmowanie kwasu foliowego, który zawarty jest m.in. w kapsułkach Symnatal Pro Baby. Zapobiega on powstawaniu wady cewy wrodzonej u dzieci, czyli wad rozwojowych ośrodkowego układu nerwowego. Przyjmowanie suplementu może zniwelować tę przypadłość i dlatego zaleca się przyjmowanie go już na 3 miesiące przed planowaną ciążą.

Przy badaniu krwi, pod kątem zajścia w ciążę, na pewno istotny jest czynnik Rh. Jeżeli okaże się, że kobieta będzie miała minusowy a mężczyzna dodatni, może dojść do konfliktu serologicznego. Ta informacja na pewno powinna być przekazana do położnika. Ponadto warto przy pobraniu krwi poprosić o określenie stężenia hormonów tarczycy. Jeżeli ich poziom okaże się nieprawidłowy, ciąża powinna przebiegać także pod okiem endokrynologa.
Przy astmie, nadciśnieniu czy cukrzycy, powinnyśmy udać się do odpowiednego lekarza by dobrał stosowną dawkę leków. Ważne jest także wykonanie badania moczu, które może wykazać obecność bakterii odpowiedzialnych za choroby układu moczowego, które mogą przenieść się do układu rodnego kobiety i wywołać zapalenie.

Warto przy planowaniu ciąży udać się do stomatologa. Wcześniejsze zadbanie o zdrowe zęby jest o tyle istotne, gdyż w czasie następnych 9 miesięcy odradza się leczenie kanałowe. Stosowane w jego czasie środki mogą przedostać się do krwioobiegu mamy i dotrzeć do organizmu dziecka.

Szczepienia
Wiele mówi się o szczepieniach, które powinna przebyć kobieta jeszcze przed ciążą. Ważnym i podstawowym będzie to przeciw różyczce, zwykle na miesiąc przed poczęciem. Jednak jest ono dedykowane dla pań, które nie chorowały na tę przypadłość lub wcześniej nie były na nią szczepione. Zachorowanie może być przyczyną wad rozwojowych u maluszka. Warto przemyśleć tzw. potrójne szczepienie przeciw różyczce, odrze i śwince, jednak najlepiej zrobić je na 3 miesiące przed zajściem ciążę. Dużo wcześniej panie powinny pomyśleć o zaszczepieniu się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Przyjęcie 3 szczepionek w odpowiednich odstępach czasowych to okres około 6 miesięcy.

Zadbaj o siebie
Na pewno przy planowaniu ciąży należy wziąć pod uwagę to, co jemy. To nie najlepszy moment na odchudzanie się. Kobiety powinny zwrócić także uwagę na to ile dziennie posiłków jedzą, jakie jest pochodzenie tych dań i w jaki sposób są przygotowane. Ważne jest, aby zbilansowana dieta zawierała wiele owoców i warzyw, ale także witamin. Dodatkowo ważne jest przyjmowanie wapnia, który jest odpowiedzialny za prawidłowy rozwój kości. Znajdziemy go w rybach, przetworach mlecznych czy orzechach. Jeżeli nie wiemy jak powinnyśmy odżywiać się przed ciążą i w jej trakcie, warto udać się do dietetyka po poradę. Taka wizyta powinna być zaplanowana głównie w przypadku niedowagi lub nadwagi. Szczupłe przyszłe mamy mogą borykać się z powikłaniami położniczymi, z kolei te o wyższej wadze, stykają się z większym prawdopodobieństwem problemu zajścia w ciążę.

Zadbaj o kondycję. Szczególnie przed ciążą aktywności fizyczne rozruszają twój organizm. Pływanie, spacery, bieganie, fitness, jazda na rowerze…możliwości jest mnóstwo. Ćwiczenia wzmocnią Twoje mięśnie i sprawią, że będziesz miała więcej siły. Zacznij wcześniej, a w czasie ciąży dolegliwości związane z bólem kręgosłupa będą mniejsze.

Tabletki
Jeżeli chcesz zajść w ciążę, naturalnym jest aby odstawić antykoncepcję. W zależności od tabletki, czas przywrócenia naturalnego cyklu może się różnić. Zwykle zaleca się odstawienie pigułek poprzez wybranie do końca blistra i odczekanie najlepiej dwóch cyklów; pierwszego po tabletkach i następnego – naturalnego. Jeżeli stosujesz spiralę, po jej usunięciu możliwe jest natychmiastowe zajście w ciążę, zaleca się jednak odczekanie okresu jednego cyklu miesiączkowego.

Co może zrobić mężczyzna?
Pamiętajmy, że mężczyzna jest odpowiedzialny nie tylko za spłodzenie syna czy córki, ale może on również przygotowywać się do ciąży razem z nami. Warto, aby przyszły tata też się przebadał, zrobił badania krwi – na określenie czynnika i grupy. Ponadto można zasugerować mu, aby rzucił palenie i ograniczył spożycie alkoholu, ponieważ obniża to jakość nasienia. Co więcej, przyszły tata powinien ograniczyć przebywanie w saunie czy gorące kąpiele. Przegrzewają one jądra i wpływają na ich gorsze funkcjonowanie.

Jednak najważniejsza przy planowaniu ciąży jest świadomość tego, że chcemy założyć rodzinę oraz to, że już wkrótce będziemy odpowiedzialni za nowe ludzkie życie i wychowanie małego człowieka.