Ciąża to czas zmian w życiu kobiety. W tym okresie inaczej wygląda jej ciało, odmiennie się czuje i ma nowe spojrzenie na przyszłość. Powiększenie rodziny to poważna decyzja, która łączy się z wieloma przemyśleniami i stawieniem czoła wielu zmianom. Czego więc najczęściej obawiają się kobiety rozważające ciążę?
Chore dziecko
Wiele kobiet zarówno planujących dziecko, jak i będących już w ciąży boi się o zdrowie swojego potomka. Panie obawiają się, że maluch urodzi się chory, z wadami z którymi nie będą w stanie sobie poradzić. Czasami powoduje to przewrażliwienie, drażliwość i nadmierną ostrożność u pań. Ryzyko jednak jest niewielkie, a strach bardziej szkodzi dziecku niż jakiekolwiek realne zagrożenie. Jedynie ok. 4% wszystkich noworodków przychodzi na świat z jakimś uszczerbkiem na zdrowiu, a wliczone są w to zarówno małe wady jak i te większe.
Kobiety w ciąży nie powinny myśleć negatywnie i zakładać najgorszego rozwiązania. Obawy bowiem wzmagają ich stres, który nie ma dobrego wpływu na płód. Regularne wykonywanie poleconych przez lekarza badań powinno wystarczająco uspokoić przyszłą mamę i zapewnić jej psychiczny komfort. Zaleca się także odpowiednia suplementację, wspomagająca prawidłowy rozwój dziecka. Szczególnie istotne są środki zawierające kwas foliowy takie jak np. Symnatal Pro Baby.
Strach przed poronieniem
Sporo dziewczyn w ciąży panicznie boi się poronienia. Faktycznie procent ich zaistnienia jest dość wyskoki, bo ok 20, jednak większość ma miejsce na samym początku ciąży, kiedy wiele z kobiet jeszcze nawet nie ma świadomości, że rozwija się w nich płód. Główną ich przyczyną są błędy genetyczne powstające podczas zapłodnienia i matka nie ma na nie żadnego wpływu. W dalszych stadiach ciąży ryzyko utraty dziecka spada do zaledwie kilku procent.
Kobieta nie ma wpływu na różnego rodzaju genetyczne problemy, jednak może postarać się zminimalizować ryzyko poronienia w obszarach, na które ma realny wpływ. Z pewnością powinna zaprzestać palenia papierosów i spożywania alkoholu na czas całej ciąży oraz ograniczyć ilość pitej kawy. Na początku ciąży warto też zmniejszyć aktywność fizyczną przyszłej mamy. Mimo, że stres rzadko bywa bezpośrednią przyczyną utraty ciąży, lepiej go także ograniczyć do minimum.
„Moje ciało już nigdy nie będzie takie samo”
Kobiety w ciąży obawiają się nie tylko zmiany trybu życia, z którym przyjdzie im się zmierzyć po narodzinach, ale także negatywnego wpływu porodu na ich ciało. Dziewczyny boją się, że po urodzeniu dziecka nie będą w stanie wrócić do wagi sprzed ciąży a ich skóra nie odzyska elastyczności.
W dużej mierze zależne jest to od kobiety. Jednak to nie strach powinien nią kierować a troska o własne zdrowie i samopoczucie. Jeżeli przyszła mama zadba o odpowiednią, zbilansowaną dietę w czasie ciąży to nie powinna przytyć więcej niż przyjmuje się za normę. Odpowiednie dbanie o skórę także pozwoli na szybszy jej powrót do pożądanego stanu. Regularne nawilżanie i masaże powinny być wystarczające.
Życie seksualne legnie w gruzach
Część pań obawia się, że w czasie ciąży ich aktywność seksualna spadnie, czują się nieatrakcyjne, a nawet unikają zbliżeń w obawie przed zaszkodzeniem dziecku. Ciąża faktycznie zakłada pewne przerwy w aktywności seksualnej, szczególnie pod jej koniec i po porodzie, w czasie połogu, jednak przez większość czasu nie ma ku temu żadnych przeciwskazań.
Hormony i zwiększone ukrwienie macicy w tym okresie wręcz podnoszą libido wielu pań i pozwalają oddać się nowym doznaniom.
Poród w bólach
Największym lękiem ciężarnych jest najprawdopodobniej strach przed samym porodem. Kobiety przeraża ból i to, co może się zdarzyć w czasie porodu. Martwią się tym w szczególności panie, które wydawać na świat będą swoje pierwsze dziecko.
Obawa ta jest jak najbardziej zrozumiała, szczególnie biorąc pod uwagę wielość historii negatywnie przedstawiających moment porodu. Wszyscy boją się tego, co nowe i nieznane. Ważne więc, żeby odpowiednio przygotować się do tego momentu. Jeżeli kobieta ma jakiekolwiek wątpliwości czy pytania, powinna skonsultować się z lekarzem, który przedstawi sytuację w sposób fachowy i zgodny z prawdą.
Strach towarzyszy człowiekowi w wielu różnych momentach życia. Nie ma w tym nic zaskakującego czy niewłaściwego. Często jednak jego źródłem jest niewiedza i nowość sytuacji. Ciąża to nie choroba i nie trzeba się jej obawiać, często wystarczy zadanie kilku pytań, żeby oszczędzić sporej dawki stresu.