Niemowlęta z gęstymi włoskami – najczęściej ciemnymi, zwykle wzbudzają prawdziwy zachwyt otoczenia. Rodzice, oprócz wielkiej dumy, czują także lekkie wątpliwości związane z pielęgnacją niezwykłych włosków. Jakich kosmetyków można używać do mycia bujnej czupryny noworodka? I czy można ją suszyć… suszarką? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
JAK CZĘSTO MYĆ GŁÓWKĘ MAŁEGO DZIECKA?
Jedna z kwestii, nad którą zastanawiają się świeżo upieczeni rodzice, dotyczy częstotliwości mycia niemowlęcej fryzury. Specjaliści polecają, by taki zabieg przeprowadzać co drugi dzień – nie ma zatem konieczności codziennego mycia głowy noworodka. Co więcej, nadmierna pielęgnacja może prowadzić do przesuszania się skóry głowy dziecka, co nasila tzw. ciemieniuchę.
CZY DO PIELĘGNACJI MAŁEJ CZUPRYKI LEPSZY JEST GRZEBIEŃ CZY SZCZOTKA?
Włoski niemowlęcia, zwłaszcza tego hojnie nimi obdarzonego, trzeba rozczesywać po każdej kąpieli. Wybór szczotki lub grzebienia zależy już tylko od nas – szczotka jest delikatniejsza, ale jej miękkie włosie może nie rozczesać długich włosków. Niezależnie od wybranej metody pamiętaj, by nie ciągnąć ewentualnych „supełków” – na głowie maleństwa często takie powstają i trzeba je odciąć.
CO JEST LEPSZE: ŚRODEK MYJĄCY 2 W 1, CZY SPECJALNY SZAMPON?
NASZA CÓRKA MA TAKIE PIĘKNE WŁOSKI! CZY MOŻE „UŻYWAĆ” JUŻ OZDOBNYCH SPINECZEK?
Absolutnie nie! Małe spinki, wsuwki czy ozdobne gumeczki są dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka. Trzeba pamiętać, że maluchy są niezwykle ruchliwe – często zdejmują ozdoby ze swoich główek (lub te same spadają na skutek wiercenia się brzdąca), po czym maluch bierze je do buźki. Na tego typu ozdoby z pewnością przyjdzie jeszcze czas.
NASZ SYN MA PIĘKNE WŁOSY, ALE… ZASŁANIAJĄ MU OCZY. CZY MOŻEMY SKRÓCIĆ TROCHĘ TĘ FRYZURĘ?
Jeśli włosy dziecka są na tyle długie, że zasłaniają mu oczy, nie tyle można, co zdecydowanie trzeba skrócić fryzurę. Istnieje co prawda przesąd, że obcięcie włosów dziecka przed ukończeniem przez nie 1 roku życia źle wpływa na jego rozwój psychiczny, ale nie ma to absolutnie żadnych dowodów. Można za to z pewnością stwierdzić, że długotrwały kontakt oczu z włosami może uszkodzić czy osłabić wzrok.
NASZA CÓRKA UKOŃCZYŁA JUŻ 2 LATKA I MA DŁUGIE WŁOSKI – CZY LEPIEJ JEST JE UKŁADAĆ (NP. W KUCYK) CZY RACZEJ ŚCIĄĆ?
Patrząc z punktu widzenia wygody dziecka – lepiej jest obciąć włoski (chociaż „do ucha”). Piękny wygląd fryzurki jest oczywiście ważny, ale jeśli dziecko ma włosy z tendencją do plątania się – lepiej zaoszczędzić mu codziennego, nieprzyjemnego rozczesywania.
Rynek produktów dla dzieci wychodzi naprzeciw potrzebom małych klientów i ich rodziców – w sprzedaży są więc dostępne zarówno szampony dla niemowląt (wybieraj tylko te od pierwszego dnia życia), jak i płyny do kąpieli, których można używać też do pielęgnacji główki dziecka. Pamiętaj, by używać niewielkiej ilości środka myjącego.
CZY WŁOSKI MAŁEGO DZIECKA MOŻNA SUSZYĆ SUSZARKĄ?
Tylko i wyłącznie w razie wyższej konieczności – na przykład nagle okazuje się, że musicie wyjść, a maleństwo ma mokre włoski. W innych przypadkach specjaliści zalecają raczej tylko wytarcie czuprynki ręcznikiem – jeśli w pokoju jest ciepło, maluchowi nie zagraża przeziębienie.
Uwaga! Jeśli już musisz użyć suszarki, ustaw ją na najmniejszy podmuch i nie trzymaj jej przy samej główce malucha.
PŁUKANIE GĘSTYCH WŁOSKÓW TRWA DŁUŻEJ, NIŻ ZWYKLE – JAK RADZIĆ SOBIE Z HISTERIĄ MALUCHA?
Czasem malutkie dzieci ze spokojem przyjmują spłukiwanie główki – aż do momentu, gdy ich kąpielowa pozycja zmienia się na siedzącą. Inne szkraby od samego początku nienawidzą mycia i polewania włosków. W celu uniknięcia „wielkiej awantury”, warto zakupić specjalną otoczkę, chroniącą twarz dziecka przed spływaniem wody i płynu.