Wzrost masy ciała w trakcie ciąży jest całkowicie naturalnym procesem. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy w grę zaczynają wchodzić nadprogramowe kilogramy. Uważa się, że przyszła mama nie powinna przytyć więcej jak 20 kilogramów. Przyczyną niekontrolowanego i nagłego przybieranie na wadze jest przede wszystkim zła dieta, brak ruchu oraz stres.
Zbyt szybkie przybieranie na wadze w trakcie ciąży
W trakcie pierwszego trymestru przyrost masy ciała jest niewielki i wynosi średnio 2 kilogramy. Dopiero w drugim i trzecim trymestrze następuje gwałtowny wzrost wagi. Warto pamiętać o tym, że nadprogramowe kilogramy w trakcie ciąży nie służą zarówno mamie, jak i dziecku. Nadwaga spowodowana ciążą najczęściej spowodowana jest złą dietą oraz brakiem aktywności fizycznej. Ponadto duży wpływ na nagły i niekontrolowany wzrost masy ciała ma wiek, skłonność do zatrzymywania wody w organizmie oraz stres. Dodatkowo kobiety, które rzuciły palenie w trosce o bezpieczeństwo dziecka są bardziej narażone na nadprogramowe kilogramy. Nadwaga spowodowana ciążą jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka oraz negatywnie wpływa na przebieg porodu, dlatego dobrze jest kontrolować przyrost masy ciała.
Jak kontrolować przyrost masy ciała?
Prawidłowy wzrost masy ciała w trakcie ciąży zależy w dużej mierze od wagi sprzed ciąży. Jeśli przyszła mama miała szczupłą sylwetkę, wówczas można przybrać nawet 16-18 kilogramów. W przeciwnym wypadku przyrost masy ciała nie powinien przekroczyć 15 kilogramów. Oczywiście wszystko należy rozpatrywać bardzo indywidualnie, w zależności od budowy ciała, genetyki oraz przebiegu ciąży. Kiedy zauważymy, że w ciągu ostatnich kilku tygodni waga pokazuje nadmierny i niekontrolowany przyrost kilogramów – warto wówczas wprowadzić kilka istotnych zmian. Przede wszystkim należy przyjrzeć się naszej diecie. Dobrze zbilansowana zapobiega nadmiernemu przyrostowi masy ciała, a w połączeniu z niewielką aktywnością fizyczną pomoże zachować optymalną wagę w ciąży.