Złote rady od najbliższych podczas ciąży są nieocenione – niestety częściej powodują dyskomfort niż faktyczną wdzięczność za troskę. Które opinie są tylko wytworem bujnej wyobraźni i przekazywane są z ust do ust?
W czasie ciąży zbiera się dookoła nas grono doradców pełnych troski z radami, co należy robić, czego unikać, a na co uważać. Niestety potoczne, obiegowe opinie szybko się rozchodzą, a często nie mają one nic wspólnego z prawdą. Podajemy kilka takich przykładów.
Nie jeździj tyłem do kierunku jazdy i nie poparz się
– W czasie ciąży nie możesz się poparzyć, bo dziecko będzie miało znamię – usłyszałaś kiedyś takie słowa? Stwierdzenie to ma swoje podstawy, jednak z całą pewnością nie jest ono zgodne z prawdą. Fakt, musisz uważać dla dobra własnego, aby się nie poparzyć, ale jeśli tak się stanie, nie przechodzi to na dziecko. Skąd więc taka opinia? Na skórze głowy u świeżo urodzonego dziecka, w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych, mogą pokazać się czerwone plamki. Znikają one po kilku miesiącach i nie mają nic wspólnego z Twoimi nieszczęśliwymi kontaktami na przykład z wrzątkiem.
Innym ciekawym przesądem jest rada dotycząca przestrzegania przed jazdą tyłem do kierunku jazdy. Takie sytuacje mogą mieć na przykład miejsce w pociągu. Osoby tak uważające twierdzą, że jazda tyłem do kierunku jazdy, sprawia że dziecko ułoży się pośladkowo. Nie ma to jednak potwierdzenia w nauce – potomstwo może ustawić się w takiej pozycji w każdej chwili, niezależnie od tego, czy jeździliśmy przodem, czy tyłem do jazdy.
Wyczuleni na punkcie przesądów zwracają uwagę, aby kobieta w ciąży nie miała kontaktów… z kotami. Chodzi o pierwotniaki powodujące toksoplazmozę – nie każdy kot jednak jest ich nosicielem. Kobiety mogą przebywać w towarzystwie zwierząt, muszą jednak mieć zrobioną analizę krwi określającą poziom przeciwciał IgM i IgG. Badanie to określa odporność na pierwotniaki.
Komputer to zło
Nie brakuje głosów mówiących stanowcze NIE pracy przed komputerem dla kobiet w ciąży. Winowajcą jest promieniowanie elektromagnetyczne, które rzekomo źle wpływa na organizm kobiety w ciąży. Faktem jest, że długie przebywanie przed monitorem źle wpływa na wzrok, ale nic nie wiadomo o szkodliwości pracy przed komputerem w kontekście spodziewanego potomstwa.
Warto słuchać głosów rozsądku względem tego, co można, a czego nie można robić w ciąży. Jednak bazowanie na mitach, a nawet zabobonach to droga donikąd, która może tylko wprowadzić zbędny chaos.