Kochacie się i dogadujecie. Jesteście ze sobą już tak długo, że wreszcie nadszedł czas na to, aby podjąć jedną z najważniejszych decyzji w Waszym życiu. Decyzji, która odmieni wasze dotychczasowe zwyczaje i w przyszłości sprawi, że zostaniecie pełnowartościową rodziną. Jeżeli dojrzeliście już do niej i wiecie, że chcecie zostać rodzicami, warto dobrze zastanowić się, jakie kroki można poczynić jeszcze przed zajściem kobiety w ciążę. Planowanie pewnych kwestii uspokoi obawy przyszłej mamy i taty oraz sprawi, że będziecie lepiej przygotowani do narodzin Waszego dziecka.
Do specjalisty marsz!
Wizyta u lekarza rodzinnego jest koniecznym krokiem i jednym z pierwszych, który trzeba wykonać przy staraniach się o dziecko. Porada zdrowotna powinna dotyczyć zwykle wywiadu na temat osób w rodzinie, które przeszły poważne choroby. Będzie miało to na celu wyeliminowanie możliwych zmian genetycznych u dziecka a ponadto rozwieje wątpliwości dotyczące tego, jak ewentualne problemy zdrowotne głównie rodziców mogą wpłynąć na ciążę. Dodatkowo, lekarz może zalecić paniom starającym się o maluszka niektóre szczepienia ochronne przeciw żółtaczce zakaźnej typu B i różyczce. Warto także udać się do stomatologa i ginekologa na badania okresowe, aby wykluczyć możliwe infekcje.
Dieta a odżywianie
Wiele kobiet przed zajściem w ciążę myśli o zastosowaniu diety, aby przygotować się do zmian, które nastąpią zaraz po zapłodnieniu. Dieta jest bardzo ważna, jednak należy zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy dietą a prawidłowym odżywianiem. Ta pierwsza, powinna być prowadzona pod okiem dietetyka, z uwagi na bezpieczeństwo kobiety. Zwykle jest ona polecana w momencie niedowagi lub nadwagi pań starających się o maluszka. Zrzucenie kilogramów przed ciążą może zmniejszyć prawdopodobieństwo poczęcia. Świadome odżywianie jest natomiast związane z przyjmowaniem wysokowartościowych produktów. Oboje rodziców powinno zdać sobie sprawę z tego, co należy jeść i jak często. Zbilansowane i zróżnicowane odżywianie powinno głównie zawierać dużą ilość warzyw i owoców oraz być bogate w kwasy omega3, które zawarte są np. w rybach. Niestety należy zrezygnować z produktów wysokotłuszczowych i przetworzonych tj. fast food’y czy inne gotowe dania. Z drugiej strony, ciągłe odmawianie sobie przyjemności żywieniowych też nie jest wskazane. Jeżeli na coś mamy ochotę, zjedzmy, ale z pełną świadomością.
Pigułki i tabletki
Równie świadomie kobiety, które chcą zajść w ciążę powinny zaprzestać przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych. Zwykle lekarze zalecają 3-miesięczny okres odstawienia, gdyż właśnie w tym czasie organizm ureguluje cykl. Jednak często zdarza się, że może dojść do zapłodnienia już w pierwszym miesiącu bez stosowania antykoncepcji. Warto także zrezygnować z tabletek przeciwbólowych a przede wszystkim z leków wydawanych bez recepty. Ważne jest to, aby każdy przyjęty specyfik skonsultować z lekarzem.
Kwas foliowy
Witaminy są tak samo ważne jak świadome odżywiane, dlatego zamiast tabletki antykoncepcyjnej, kobieta powinna zacząć zażywać kwas foliowy. Jest on dostępny w produktach spożywczych, głównie w warzywach tj. szpinak i brokuły. Z kolei soja jest jednym z najbogatszych źródeł folianów. Jednak przede wszystkim kwas foliowy znajduje się w kapsułkach suplementów diety – jak na przykład Symnatal Pro Baby. Przyjmowanie go powinno zacząć się już przed zajściem w ciążę, gdyż odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie zmniejsza ryzyko wystąpienia wady cewy nerwowej u dziecka.
Uzależnienia
W przygotowaniach do ciąży bardzo ważnym krokiem będzie odstawienie wszelkich używek. Jeżeli palisz, to najwyższy czas aby wyrzucić papierosy. Także Twój partner powinien zrezygnować z tzw. dymka.
Po pierwsze – razem raźniej, na pewno będzie Wam łatwiej pozbyć się nałogu, jeżeli będziecie wspierać się nawzajem.
Po drugie – dym papierosowy także jest szkodliwy, dlatego Twój mężczyzna nie powinien czynić z Ciebie biernego palacza. Warto także pomyśleć o odstawieniu alkoholu. Jeżeli masz z tym problem, powinnaś udać się do specjalisty. Z drugiej strony, nawet jeżeli okazjonalnie pijesz z partnerem, powinnaś być świadoma tego, że przez następne 9 miesięcy nie możesz tknąć alkoholu. Warto zatem powoli się do tego przyzwyczajać.
Aktywności
Jazda na rowerze, ćwiczenia rozciągające a może spacery? Możliwości jest wiele. Warto abyście zastanowili się z partnerem, jaka aktywność fizyczna najbardziej wam odpowiada i umawiać się na wspólne treningi. To wzmocni waszą kondycję, ale także zniweluje stres. Ćwiczenia dostarczają dawki hormonów pozytywnie wpływających na samopoczucie. Wiele par wybiera się na basen albo jogę, gdyż te ćwiczenia można z powodzeniem praktykować także w trakcie jak i po ciąży. Warto pamiętać, że sprawność fizyczna na pewno ułatwi sam poród, dlatego jeszcze przed zapłodnieniem można ćwiczyć w domu np. mięśnie nóg – robiąc przysiady, czy kręgosłupa – wyciągając się w tzw. koci grzbiet.
Realizując wszystkie kroki, poświęcicie zaledwie swój czas, który na pewno nie będzie straconym. W końcu robicie to dla Waszego przyszłego dziecka, aby zapewnić mu to, co najlepsze.