Rate this post

Przyrost masy ciała w trakcie ciąży jest całkowicie naturalnym i pożądanym procesem. W trakcie ciąży organizm przyszłej mamy zmienia się w taki sposób, aby zapewnić nienarodzonemu jeszcze maluszkowi jak najlepsze warunki do rozwoju. Wiele młodych mam, szczególnie w trakcie pierwszej ciąży martwi się jednak o ilość nadprogramowych kilogramów. Zupełnie niepotrzebnie! Przeciętny przyrost masy ciała w ciąży wynosi od 11 do nawet 17 kilogramów, w zależności od sylwetki, budowy i uwarunkowań genetycznych przyszłej mamy.
Ile przytyję?
Ilość dodatkowych kilogramów w trakcie ciąży zależy przede wszystkim od naszej przeciętnej wagi sprzed ciąży. Duży wpływ na zmienność wagi ma także budowa ciała, sylwetka czy uwarunkowania genetycznie. Najczęściej przyjmowanym kryterium, które w miarę dokładny sposób może posłużyć do oceny prawidłowego przyrostu wagi w trakcie ciąży jest współczynnik BMI. Kobiety, które przed poczęciem maleństwa były bardzo szczupłe (BMI poniżej 19), muszą liczyć się z tym, że mogą przytyć nawet ponad 15 kilogramów. Im wyższy wskaźnik BMI, tym niższy przyrost masy ciała w trakcie ciąży. Oczywiście należy mieć na uwadze, że wskaźnik BMI nie bierze pod uwagę uwarunkowań genetycznych, które istotnie wpływają wahania masy ciała.
Co wpływa na przyrost masy ciała?
W trakcie ciąży organizm kobiety przychodzi prawdziwą metamorfozę. Powiększają się piersi, macica, powstaje łożysko, które zapewnia transport składników odżywczych dla rozwijającego się maluszka. Ponadto wzrasta objętość krwi czy ilość wody zatrzymywanej w organizmie – wszystko to wpływa na przyrost masy ciała przyszłej mamy. Nie należy jednak zbytnio przyjmować się postępującymi zmianami – jest to naturalny proces, który ma na celu zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju naszego szkraba. O ile z nadprogramowymi kilogramami nie należy usilnie walczyć, o tyle warto mieć na uwadze tempo zmian, które jest bardzo ważne ze zdrowotnego punktu widzenia. Specjaliści uważają, że przyrost masy ciała w trakcie ciąży powinien w drugim trymestrze ciąży wynosić 0,5 kilograma na tydzień (w pierwszym trymestrze waga zmienia się bardzo łagodnie). Oczywiście niewielkie odchylenia od tej reguły nie powinny niepokoić, jednak w przypadku gwałtownych wahań masy ciała warto skonsultować się z ginekologiem.
Optymalna dieta w trakcie ciąży

Według Światowej Organizacji Zdrowia dzienne dodatkowe zapotrzebowanie na energię w trakcie ciąży wynosi około 300 kilokalorii. W trakcie ciąży nie powinno się zatem jeść za dwóch, a dla dwóch. W trosce o zdrowie nienarodzonego malucha powinno się spożywać pełnowartościowe posiłki oparte na węglowodanach złożonych, z duża ilością świeżych warzyw i owoców. Warto również pamiętać o rybach i chudym mięsie, jako źródle cennego białka i równie ważnych kwasów tłuszczowych. Ponadto należy pić minimum 2 lity wody, unikać używek i słodkich, wysoko przetworzonych przekąsek. Oprócz zbilansowanej diety zaleca się również korzystanie z uznanych i certyfikowanych suplementów, które uzupełniają brakujące mikroelementy i minerały, takie jak Symnatal Pro Baby®.

Zgodnie z publikowaną literaturą ciężarna kobieta nie otrzymuje odpowiedniej dawki substancji odżywczych zawartych jedynie w jedzeniu oraz wskazanej ilości suplementacji multiwitaminowej (zwłaszcza kwasu foliowego, żelaza i cynku) podczas tego szczególnego okresu. Dawki zawarte w Symnatal Pro Baby® oddają 100% aktualnego zalecanego dziennego spożycia (RDA) dla kobiet w ciąży dla prawie wszystkich aktywnych składników.