Niezależnie od powodów Twojej decyzji, kiedy postanowisz zakończyć karmienie piersią musisz przygotować się na początkowe trudności. Nadmierne ilości mleka powodujące twarde i bolesne piersi, rozdrażnienie i do tego maluszek, który może domagać się powrotu do przyjemnego ssania matczynej piersi. Radzimy, co możesz zrobić, by proces „zasuszania” mlecznej drogi był jak najłatwiejszy – zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka.
DOMOWE SPOSOBY
Jednym z podstawowych sposobów na wstrzymanie laktacji jest coraz rzadsze przystawianie dziecka do piersi. Organizm matki otrzymuje w takiej sytuacji jasny sygnał, że maluszek już nie potrzebuje tak dużo pokarmu i stopniowo przestaje go produkować. Tymczasem nadmiar mleka można ściągać (ale tylko nieznaczną ilość wystarczającą do pozbycia się uczucia bolesności). Wiele doświadczonych mam na forach internetowych podaje też inne sposoby na naturalne zatrzymanie laktacji. Należą do nich takie metody jak obwiązywanie klatki piersiowej szerokim bandażem czy picie wywaru z szałwii. O ile to drugie z pewnością nie zaszkodzi, specjaliści zdecydowanie nie polecają pierwszego rozwiązania. Ściskanie piersi zamiast pomagać, zdecydowanie szkodzi. Mocne ściśnięcie gruczołów piersiowych uniemożliwia przepływ mleka w kanalikach, co prowadzi do powstawania zatorów, grudek, guzów, a nawet stanów zapalnych. Wiele mam odczuwa niechęć do brania tabletek wyhamowujących laktację z obawy przed ich chemicznym składem. Jednak zdecydowanie są one bezpieczniejsze niż ta „naturalna” metoda.
LEKI NA ZATRZYMANIE LAKTACJI
Współczesna medycyna nie pozostawia samych sobie kobiet, które pragną szybko i bezproblemowo zakończyć karmienie piersią. Aby otrzymać specjalne leki, trzeba jednak udać się do lekarza. Warto jednak pamiętać, że dla organizmu może być to w pewnym sensie szok, dlatego niewielka część kobiet na skutek przyjmowania antylaktacyjnych leków odczuwa dyskomfort, może nawet dojść do zaburzeń miesiączkowania. Gdy tak się dzieje, koniecznością jest ponowne udanie się do gabinetu lekarskiego i zmiana lekarstwa. W przypadku tej specyficznej grupy medykamentów nierzadko zdarza się, że droższy lek daje mniej efektów ubocznych (takich jak zawroty głowy lub nudności) – to także niewątpliwa wada medycznego sposobu na wstrzymanie wytwarzania mleka przez kobiecy organizm.
A CO Z MALUSZKIEM?
Są dzieci, które na zaprzestanie picia matczynego mleka reagują prawie obojętnie w zupełności zadowalając się butelką, ale są też takie, dla których nowa sytuacja staje się niezrozumiała i zdecydowanie niechciana. W przypadku drugiej grupy maluchów mamy mają nie lada problem. By maluch stęskniony za matczyną piersią nie przeżywał tego zbyt mocno, warto stosować się do kilku zaleceń psychologów.
Dla wielu dzieci picie mleka z piersi mamy to nie tylko zaspokajanie apetytu, ale też sposób na uspokojenie się i czułą bliskość. By zastąpić wspaniałe chwile brzdącowi, należy go przede wszystkim dużo przytulać, kołysać, głaskać… dawać zdecydowanie większą dawkę czułości, niż zwykle. Na starsze smyki działa też świetna zabawa. Wypełnienie czasu po brzegi sprawia, że malec zapomina o swoim przyzwyczajeniu. Specjaliści są też zgodni radząc mamom, by nie łamały raz podjętej decyzji. Ostatni raz karmienia piersią powinien być rzeczywiście ostatnim. Uleganie prośbom, gdy maluch już mówi, lub marudzeniu u młodszego dziecka i dostawianie „na chwilkę” do piersi tylko pogorszy sytuację. Zatem konsekwencja, zabawa i dużo przytulania – oto sposoby na złagodzenie stresu dziecka.
KIEDY DO LEKARZA?
Wbrew pozorom, zakończenie laktacji czasem nie jest prostą sprawą. Jeśli po kilku tygodniach od odstawienia dziecka od piersi mama wciąż nie może poradzić sobie z wypływającym mlekiem, koniecznie powinna skontaktować się z lekarzem. Przyczyn takiego stanu może być bowiem wiele, a niektóre z nich mogą być nawet niebezpieczne dla zdrowia.