W poprzedniej części artykułu przedstawiliśmy przyczyny powstawania zaparć i rozstępów, doradziliśmy także sposoby na ich złagodzenie. Tym razem zmagamy się z innymi dolegliwościami związanymi z okresem ciąży – dlaczego powstają hemoroidy i zgaga, oraz jak z nimi walczyć?
WSTYDLIWY PROBLEM
Ze wszystkich problemów zdrowotnych związanych z ciążą, o hemoroidach mówi się najmniej – w końcu dotyczą jednej z najbardziej intymnych części naszego ciała. Warto jednak podkreślić, że jest to dolegliwość występująca bardzo często – według specjalistów, cierpi z jej powodu ponad połowa przyszłych mam. Warto zatem dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej.
Hemoroidy są chorobą naczyń krwionośnych, które otaczają mięsień zwieracza odbytu. Jedną z przyczyn ich powstawania jest długotrwałe występowanie zaparć. W czasie ciąży dochodzi do nich częściej, co skutkuje zwiększonym wysiłkiem podczas wydalania i w efekcie – wzrostem ciśnienia w żyłach na końcu jelita grubego. Warto też zauważyć, że rosnąca wraz z dzieckiem macica zaczyna utrudniać odpływ krwi z miednicy i nóg – a to także sprzyja powstawaniu hemoroidów.
Czym właściwie objawia się ta wstydliwa dolegliwość? Najczęściej bólem, swędzeniem i pieczeniem oraz oczywiście powstaniem charakterystycznych guzków na śluzówce odbytu. W niektórych przypadkach kobieta może wyczuć tylko ostatni z wymienionych objawów – nie oznacza to jednak, że można tę przypadłość zignorować.
Choć hemoroidy nie zagrażają zdrowiu mamy czy dziecka, warto robić wszystko, by do nich nie dopuścić. W profilaktyce tej dolegliwości niezwykle ważna jest dieta. Picie dużych ilości wody, zrezygnowanie ze słodyczy oraz zatwardzających pokarmów, a także wprowadzenie do menu dużych porcji warzyw i owoców zwiększają szanse na uniknięcie przypadłości – pomocna jest również umiarkowana aktywność fizyczna. Bardzo ważne jest, by zasięgnąć pomocy lekarskiej w przypadku długo występujących zaparć – może on przepisać odpowiedni środek rozluźniający stolec, co także zminimalizuje ryzyko wystąpienia hemoroidów.
A co, gdy hemoroidy już zdążyły się pojawić i swoim istnieniem przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że kobieta w ciąży nie może stosować żadnych maści, kremów czy leków bez konsultacji lekarskiej. Istnieją specjalne specyfiki, które przeznaczone są dla przyszłych mam, jednak o ich przepisaniu musi zadecydować specjalista. Warto zatem przełamać wstyd i udać się do poradni – dla lekarza będzie to zupełnie zwyczajna dolegliwość. W oczekiwaniu na wizytę można wspomóc się domowymi sposobami przynoszenia ulgi. Jest to na przykład smarowanie guzków miodem, przemywanie hemoroidów ciepłą wodą czy nawet chłodne okłady z gazików nasączonych naparem z kory dębu.
WRÓG NUMER JEDEN – ZGAGA
To kolejna dolegliwość, która nie stwarza zagrożenia dla przyszłej mamy lub jej dziecka, ale swoim występowaniem może skutecznie odebrać radość z przeżywania ciąży. W zależności od nasilenia, zgaga może objawiać się „tylko” uczuciem pieczenia w przełyku lub całą masą nieprzyjemnych doznań – takich, jak odbijanie treścią pokarmową, cofanie się słonego lub kwaśnego płynu, ból w okolicach klatki piersiowej czy za mostkiem.
Dlaczego właściwie problem ten dotyczy tak wiele przyszłych mam? Gdyby wierzyć popularnym zabobonom, występowanie zgagi świadczy o dużej ilości włosków na główce płodu. Specjaliści z uśmiechem na twarzy dementują te doniesienia. Wiadomo już bowiem, że zgaga powstaje na skutek działania hormonów. Wydzielanie dużych ilości estrogenu i progesteronu powoduje rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego. To z kolei ułatwia przedostawanie się treści pokarmowych z żołądka do przełyku. W przypadku zaawansowanej ciąży, przyczyna dolegliwości jest już bardziej „techniczna” – maluch w brzuchu zaczyna uciskać żołądek, co powoduje wystąpienie wyżej opisanych objawów.
Gdy zgaga daje się we znaki, warto spróbować domowych sposobów jej złagodzenia. Niektóre z nich są szczególnie polecane przez doświadczone mamy:
Spanie na wysokiej poduszce
Unikanie jedzenia bardzo pikantnych, słodkich czy kwaśnych potraw oraz picia gazowanych napojów
Bardzo powolne jedzenie
Spożywanie kolacji na 3 godziny przed snem
Jedzenie małych porcji – ryzyko wystąpienia zgagi bardzo rośnie, gdy organizm ma do przetrawienia duże porcje posiłku
Zaprzestanie palenia papierosów – które mają także zły wpływ na rozwój dziecka
Wielu ciężarnym pomaga także ssanie miętowych cukierków lub wypicie szklanki zimnego mleka. Czasem jednak mimo stosowania się do różnych wskazówek zgaga ciągle bardzo dokucza – wtedy warto udać się do lekarza i poprosić o pomoc.