Rate this post

Niska temperatura powietrza o tej porze roku sprawia, że w naszych mieszkaniach coraz częściej uruchamiamy kaloryfery. Dzięki ich działaniu w domu jest cieplej i milej, ale też niestety sucho, a suche – nienawilżone powietrze to spore wyzwanie dla naszego zdrowia, a zwłaszcza dla zdrowia tych najmłodszych członków rodziny. Może ono bowiem powodować wiele dolegliwości.
Ile zatem powinna wynosić optymalna temperatura powietrza w naszych mieszkaniach, a ile wilgotność? Optymalna temperatura w mieszkaniu to 20-22˚C, a w sypialni nawet 18˚C. Wilgotność najlepiej utrzymać na poziomie 40-60%. W takich warunkach organizm najlepiej funkcjonuje. Mniejsze wartości świadczą o zbyt ciepłym i suchym powietrzu, które podrażnia śluzówkę górnych dróg oddechowych i utrudnia oddychanie.

Może to prowadzić w konsekwencji do obniżonej odporności na infekcje i gorszej pracy systemu immunologicznego. Suche powietrze wysusza również skórę, co prowadzi do szybszego starzenia się jej. U niemowląt zbyt mała wilgotność powietrza może być przyczyną pojawienia się kataru czy sapki – dziecko zaczyna wtedy oddychać przez usta.

Jak zatem zapobiegać problemom zdrowotnym wynikającym z suchego i nienawilżonego powietrza w mieszkaniu? Działanie sprowadza się do polepszenia jakości powietrza – a więc utrzymania odpowiedniej temperatury i wartości jego wilgotności. Można o to zadbać poprzez:

Wietrzenie – to skuteczny sposób, aby pozbyć się zarazków. Warto robić to nawet kilka razy dziennie – dopływ świeżego powietrza jest niezbędny. To konieczne nawet przy największych mrozach. W powietrzu na dworze znajduje się znacznie więcej wilgoci i jest ono chłodniejsze. To dlatego maluchowi na spacerze łatwiej oddychać, nawet kiedy ma katar. Oczywiście gdy wietrzysz zimą lub jesienią kiedy temperatury na zewnątrz bliskie są 0˚C, zabierz dziecko do drugiego pokoju. Uważaj też na przeciągi!
Położenie na kaloryferze lub przy łóżeczku dziecka mokrych ręczników. To najprostszy sposób nawilżenia pokoju. Ręczniki muszą być dobrze wypłukane z proszku, gdyż jego opary mogą działać drażniąco na drogi oddechowe. Pamiętaj tylko, by były stale mokre, również w nocy. Dlatego wybieraj grubsze ręczniki, z których woda tak szybko nie wyparuje.
Zawieszenie przy łóżeczku mokrych pieluszek tetrowych to dobre rozwiązanie kiedy u dziecka pojawiła się katar. Należy umieścić je w takim miejscu, by dziecko nie spało z główką na mokrej pieluszce. Można też w pokoju ustawić kilka pojemników z wodą (ale koniecznie zimną, by dziecko się nie poparzyło!).

Kupno dobrego nawilżacza. Dzięki niemu najłatwiej Ci będzie utrzymać odpowiednią wilgotność w mieszkaniu. Do wyboru jest wiele różnych rodzajów nawilżaczy. Na rynku znajdują się modele wyposażone w czujniki wilgotności, które regulują jej poziom w pomieszczeniu, ale i takie, które nie tylko nawilżają, ale także oczyszczają powietrze. Niektórzy producenci wykorzystują też do ich działania substancję antybakteryjną, która dodatkowo zapobiega rozwojowi bakterii oraz pleśni.

Aby powietrze w pokoju Twojego dziecka nie było ani za suche ani za wilgotne warto wyposażyć pokój malca w takie przyrządy jak:

Termometr – służy do mierzenia temperatury powietrza w pomieszczeniach,
Higrometr – służy do mierzenia poziomu wilgotności,
Termohigrometry – zwane też stacjami pogodowymi to urządzenia, które odczytują temperaturę i wilgotność, która jest wokół nas. Jest to urządzenie niezwykle praktyczne. Termohigrometr wyposażony jest tylko w najpotrzebniejsze wskazania:
– służy jako termometr,
– mierzy wilgotność,
– pokazuje godzinę, datę, dzień tygodnia
– niektóre mają też wbudowany budzik oraz funkcję pokazującą jak zmieniała się temperatura w ciągu ostatnich 12 godzin.
Przykładem takiego urządzenia jest termometr z funkcją pomiaru wilgotności powietrza w pomieszczeniu marki MEDIC ZONE wyprodukowany pod nadzorem Polfy Warszawa.
Regulatory temperatury – służą do sterowania temperaturą w pokoju. Ich praca gwarantuje utrzymanie w pokoju pożądanej temperatury powietrza, która nie będzie wysuszała powietrza.
Nawilżacz powietrza – najlepiej taki, który pełni jednocześnie funkcję oczyszczenia powietrza, np. Nawilżacze ultradźwiękowe
Promiennik ciepła – przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy dziecko jest podatne na wychłodzenie, zwłaszcza wówczas gdy jest wcześniakiem z niską masą ciała.

Zakup każdego z tych urządzeń warto jednak wcześniej skonsultować ze specjalistą, który profesjonalnie doradzi jaki produkt będzie najodpowiedniejszy zarówno pod względem praktycznym jak i ekonomicznym.