Według statystyk WHO cukrzyca wywołana ciążą dotyka około 3-5% kobiet. Charakteryzuje się wysokim stężeniem cukru we krwi rozpoznanym dopiero w okresie ciąży. Jedynie 10% przypadków cukrzycy ciążowej dotyczy kobiet, które chorowały na cukrzycę przez zajściem w ciążę. Jak zapewniają specjaliści, w dzisiejszych czasach cukrzyca ciążowa nie jest wyrokiem przekreślającym szanse na bezpieczny poród – większość kobiet, u których stwierdzono cukrzycę wywołaną ciążą, rodzi pięknego i zdrowego maluszka.
Kto jest narażony na cukrzycę ciążową?
Pomimo iż często cukrzyca ciążowa dotyka kobiety, które nigdy wcześniej nie miały problemów z metabolizmem cukru, to istnieją pewne czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy wywołanej ciążą. Do głównych czynników ryzyka zalicza się:
nadwagę (występującą przed zajściem w ciążę),
występowanie cukrzycy w rodzinie,
wysoka masa ciała dziecka z poprzedniej ciąży,
wiek mamy powyżej 35 lat,
nadciśnienie tętnicze,
wielowodzie.
Jeśli podczas ciąży przyszła mama czuje się osłabiona, ma wzmożony apetyt, a pomimo to nie następuje przyrost masy ciała – warto wówczas zrobić test diagnostyczny na wykrycie GDM (cukrzycy wywołanej ciążą). Wśród przyczyn charakterystycznych dla cukrzycy ciążowej wymienia się również zaburzenia widzenia, częste oddawanie moczu i zawroty głowy. Test na cukrzycę ciążową należy wykonać pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży.
Leczenie i dieta
Diagnoza zachorowania na cukrzycę ciążową nie jest żadną tragedią! Przy odpowiednim leczeniu szanse na urodzenie zdrowego maluszka są takie same, jak w przypadku prawidłowego metabolizowania cukru. Specjaliści wskazują, że główną przyczyną występowania cukrzycy ciążowej jest gwałtowny wzrost poziomu hormonów we krwi, które utrudniają przyswajanie węglowodanów. Zachowując odpowiednią dietę i przestrzegając zalecenia lekarza można urodzić zdrowe i w pełni sprawne dziecko.
Leczenie cukrzycy ciążowej obejmuje wówczas wprowadzenie diety opartej na węglowodanach złożonych, białkach oraz tłuszczach roślinnych i zwierzęcych. Ponadto jeśli nie ma żadnych istotnych przeciwskazań lekarz proponuje również wprowadzenie niewielkiego wysiłku fizycznego (w zależności od stanu zdrowia przyszłej mamy). Nie należy również zapominać o uzupełniani niedoborów mikroelementów i minerałów. Z naszej strony polecamy nasz flagowy produkt dla przyszłych mam – Symnatal Pro Baby®.