Rate this post

Woda jest niezbędna dla naszego funkcjonowania. Jeśli rozpoczyna się w organizmie nowe życie, kobieta potrzebuje jej jeszcze więcej. Podczas ciąży zapotrzebowanie na płyny wzrasta o około 25% – zazwyczaj z około 2,5 l na dobę do prawie 3,5 l na dobę.

Dlatego bardzo ważne jest to, co pijemy i ile pijemy. Spożywanie odpowiedniej ilości płynów niesie ze sobą wiele konsekwencji – zmniejsza dolegliwości towarzyszące ciąży, takie jak nudności, czy wymioty. Odpowiednia ilość płynów wpływa na prawidłową pracę jelit, zmniejsza również ryzyko pojawienia się infekcji dróg moczowych. Woda jest niezbędna do prawidłowego powstania pęcherzyka ciążowego i rozwoju dziecka.
Picie płynów w ciąży
Ciąża to czas, kiedy musimy zmienić wiele przyzwyczajeń i przyjrzeć się bliżej pewnym aspektom, na które do tej pory nie zwracaliśmy uwagi. Jedną z nich jest z pozoru błaha kwestia codziennego spożywania wody. Dietetycy i ginekolodzy zgodnie powtarzają, że aby organizm podczas ciąży jak najlepiej wykorzystał wodę, należy pić powoli, w małych porcjach, ale regularnie w ciągu całego dnia.

Zwracajmy też uwagę na to, co pijemy. W odstawkę całkowicie powinien pójść alkohol, nawet drobne ilości piwa. Kobiety lubujące się w „małej czarnej” powinny zrezygnować albo co najmniej ograniczyć spożycie kawy. Należy też unikać słodkich, kolorowych napojów.

Co w takim razie pić? Duże ilości wody. Jeśli monotonia nie jest Twoim sprzymierzeńcem, szklankę wody mineralnej można co jakiś czas zamienić na sok z wyciskanych owoców lub warzyw. Ważne jednak, żeby był to prawdziwy sok, a nie karton z hipermarketu z dużą ilością cukru. Soki skomponowane z kilku rodzajów owoców, czy warzyw posiadają bogate walory smakowe. To niezastąpione źródło naturalnych witamin. Przykładowo sok pomidorowy jest bardzo bogatym źródłem potasu i magnezu, przez co dodatkowo pozwala regulować napięcie mięśni podczas ciąży. Wiśnie mają działanie przeciwzapalne, maliny rozgrzewają, a truskawki poprawiają funkcjonowanie układu naczyniowego. Soki owocowe obniżają poziom cholesterolu, oczyszczają organizm z toksyn i podnoszą odporność organizmu.
Gazowana czy niegazowana
Zaleca się picie wody niegazowanej. Woda gazowana zawiera dwutlenek węgla, który zwiększa ryzyko pojawienia się dolegliwości gastrycznych. Specjaliści sugerują picie wody nisko- lub średniozmineralizowanej (zawierającej jony wapnia, magnezu i jodu) o niskiej zawartości sodu. Picie większych ilości wody to również dodatkowe profity – prawidłowa gospodarka płynami pomaga usuwać toksyny z organizmu, a nawet poprawia samopoczucie.