Przyczyną brodawek zwykłych zwanych potocznie „kurzajkami” są cztery typy wirusa brodawek ludzkich (HPV, human human papillomavirus).
SPOSOBY ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ
Dziecko zaraża się wirusem brodawek poprzez kontakt, dotykając brodawki na ciele innej osoby lub czegokolwiek, czego dotknęła ta osoba, może również przenieść własne zakażenie w inne miejsca ciała. Rozwojowi zakażenia sprzyja przerwanie ciągłości skóry oraz wilgotne środowisko.
OKRES WYLĘGANIA
Zależnie od szczepu wirusa wynosi on około miesiąca lub dłużej.
OBJAWY
Brodawki są twardymi guzkami skórnymi o nierównej powierzchni, często przypominającej kalafior. Mogą mieć barwę białą, różową, brązową lub szarą, nierzadko z czarnymi punkcikami w części centralnej. Najczęściej występują na palcach, ramionach, stopach, łokciach i kolanach, chociaż mogą też pojawić się w każdej innej okolicy ciała. Z reguły nie są bolesne, za wyjątkiem tych umiejscowionych na podeszwie stóp.
CZAS TRWANIA OBJAWÓW
W ponad połowie przypadków brodawki zanikają samoistnie w ciągu dwóch lat. Różne metody leczenia pozwalają je zlikwidować bardzo szybko, ale w razie pozostawienia fragmentu zakażonej wirusem tkanki zdarzają się nawroty.
USTALENIE ROZPOZNANIA
Do ustalenia rozpoznania wystarczy zwykle samo obejrzenie zmian.
LECZENIE
Brodawki można usunąć na szereg sposobów:
przeżeganiem silnymi środkami chemicznymi niedostępnymi w wolnej sprzedaży,
mrożeniem ciekłym azotem,
wypalaniem prądem elektrycznym,
mechanicznym wyłuszczaniem po znieczuleniu skóry bądź przy pomocy lasera.
Miejsca po brodawkach goją się zwykle bez śladu w ciągu kilku dni, jednak czasami konieczne jest powtórzenie zabiegu.
Jeśli brodawki dotyczą niemowlęcia lub małego dziecka, skontaktuj się z lekarzem przed próbą usunięcia preparatami dostępnymi w wolnej sprzedaży. W razie brodawek umiejscowionych na twarzy lub narządach płciowych tym bardziej nie należy podejmować takich prób bez porozumienia z lekarzem. Porada lekarska jest konieczna także w przypadku wątpliwości, czy guzek na ciele dziecka jest rzeczywiście brodawką oraz wtedy kiedy jest on zaczerwieniony, rozgrzany lub bolesny oraz wtedy gdy zaczyna się z niego sączyć ropa czy przybywa ich coraz więcej.
ZAPOBIEGANIE
W ramach profilaktyki można jedynie dopilnować, aby dziecko nie dotykało swoich ani cudzych brodawek.
POWIKLANIA
Nie leczone brodawki, szczególnie te umiejscowione na palcach rąk, mają większą tendencję do rozprzestrzeniania się. W razie ciągłych urazów czy prób zdrapania możliwa jest wtórna infekcja bakteryjna.